Mi, az ELTE Radnóti Gyakorló Általános Iskola és Gyakorló Gimnázium alulírott tanárai csatlakozunk a tiltakozókhoz: a veszprémi Lovassy László Gimnázium, a miskolci Herman Ottó Gimnázium és az ELTE Trefort Ágoston Gyakorló Gimnázium tantestületének azon tagjaihoz, akik nyílt levélben fogalmazták meg a közoktatást érintő törvényalkotási folyamat, jogszabálytervezet és a pedagógus értékelési tervezet kritikáját – olvasható a középiskola Facebook-oldalán. Arról lapunk is beszámolt, hogy ugyancsak nyílt levélben tiltakozott a közismert nevén a státusztörvény ellen Budapesten a Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium 76 munkatársa és az Eötvös József Gimnázium 55 tanára.
Az újabb nyílt levélhez csatlakozók által közzétett szöveg szerint csaknem két hónapja, 2023. március 2-án került nyilvánosságra a kormány jogszabálytervezete. – Az azóta eltelt időben a sokat hangoztatott szakmai párbeszédről a pedagógustársadalomhoz nem, vagy alig jutottak el információk. Teljes a bizonytalanság és kiszolgáltatottság érzése. A bevezetés előtt álló változtatások nem szolgálják sem a diákok, sem a most vagy a jövőben a közoktatásban dolgozók érdekeit, nem vezetnek az oktatás színvonalának emeléséhez – szögezték le.
Az Radnóti Gimnázium 78 aláírója egyetért azzal, hogy „a státusztörvény számos eleme a kritikát megfogalmazó pedagógusok elleni fellépésként értelmezhető”, ami az egész pedagógustársadalom végzetes megosztásához és a már így is kezelhetetlen tanárhiány növekedéséhez vezet, több ezren jelezték pályaelhagyó szándékukat. Követelik a törvénytervezet visszavonását, egyben a szakmai szervezetekkel való nyílt és érdemi párbeszédet a közoktatás elkerülhetetlen és azonnali reformjáról a nemzeti alaptantervtől a taneszközökön át az érettségi törvényig, a fenntartók feladatainak tisztázásától az iskolai autonómián át a bérezésig.
Kérjük minden oktatási-nevelési intézmény pedagógusközösségét, bárki is a fenntartójuk, hogy határozottan, aláírásával álljon mellénk: a szakmai és emberi szabadságunkat korlátozó törvény ellenében mindent meg kell tennünk egy valóban előre mutató, 21. századi oktatásért
– olvasható a nyílt levél felhívásában.
Úgy tűnik a kérés elért a többi iskolát működtető emberek szívéhez, nemrég csatlakozott a nyílt levélhez az Óbudai Árpád Gimnázium 27 tanára, míg korábban ugyanezt jelezte a budapesti VI. kerületi Kölcsey Ferenc Gimnázium. Így járt el a Zalaegerszegi Kölcsey Ferenc Gimnázium hétfőn sztrájkoló 21 tanára is.
Nyílt levélben tiltakozik a pedagógusi státusztörvény ellen Magyarország két legjobb gimnáziumaTöbb száz tanár és diák tiltakozott a státusztörvény ellen, Orbán Viktor hivatalánál is tüntettekReagált Pintér Sándor tárcája a több ezer pedagógus munkabeszüntetésére