Dicstelen véget érhet az egyik legprominensebb, legtapasztaltabb, igazi úttörőként ünnepelt munkáspárti politikus hosszú pályafutása, követve az ellenzék korábbi vezetőjét, Jeremy Corbynt a süllyesztőbe. Diane Abbott súlyos hibát követett el, amikor a hétvégén az Observer hasábjain félreérthetetlenül antiszemita érzelmeknek adott hangot. Levele közzétételét követően Sir Keir Starmer villámgyorsan felfüggesztette a munkáspárti frakcióból, és ha ez az állapot hosszabb ideig elhúzódik, a 69 éves képviselőnő nem jelöltetheti magát a következő választásra.
Abbott írásának megértéséhez vissza kell menni az ezt kiváltó cikkhez, mely a világ legrégebbi vasárnapi újságjának hétköznapi testvérében, a The Guardian-ben látott napvilágot. Ebben Tomiwa Owolade azt fejtegette, hogy Nagy-Britanniában a fajgyűlölet "sokkal bonyolultabb annál, hogy fehér vagy fekete alapon meg lehetne ítélni, és erőfeszítéseket kellene tenni, hogy megértsük ennek hatását az ír, zsidó, cigány és a nomád életmódot választó közösségekre (Travellers) is". A munkáspárti politikus, a westminsteri parlament első fekete tagja, "finomított" Owolade álláspontján, véleménye szerint az említett közösségek "kétségtelenül tapasztaltak előítéleteket, melyek hasonlóak a rasszizmushoz, és a két szót gyakran használják úgy, mintha kicserélhetőek lennének. Úgy gondolja azonban, hogy "fehér embereknek más típusai is tapasztalnak előítéleteket, például a vöröshajúak, de mindezek nincsenek egész életükben rasszizmusnak kitéve". Példaként a dél-afrikai apartheidet és az amerikai szegregációt hozta fel, amikor feketék csak a buszok utolsó soraiban foglalhattak helyet.
Amiért Abbott gondolatai országos felháborodást keltettek, az az a tény, hogy teljesen figyelmen kívül hagyja a holokauszt, hatmillió zsidó és több százezer roma és szintó elpusztításának faji jellegét, noha a zsidók ellenében a német vér és becsület védelmét szolgáló Nürnbergi törvények és Hitler álma a "mesterfaj" kifejlesztéséről kifejezetten rasszista fellépés és nem pusztán vallási alapú megkülönböztetés volt. Diane Abbottnak már csak azért is illett volna beleélnie magát a zsidó közösség érzelmeibe, mert mint erre az i napilap tudósítása hivatkozik, az Amnesty International kutatásai alapján Abbot ellen irányult a 2017-es választás előtt a valamennyi képviselőnőnek küldött abuzív Twitter-üzenetek 43 százaléka.
A volt árnyék-belügyminiszter nagyon gyorsan érzékelte az első felhördüléseket és nyomban tweetelte is bocsánatkérését, ami később enyhítő körülmény lehet. Teljesen elhatárolta magát eredeti álláspontjától, ami állítólagosan levelének első változata volt és tévedésből küldte el. Ettől függetlenül elismerte, hogy "fájdalmakat okozott", mint írta, a "rasszizmusnak több formája van és tagadhatatlan, hogy ez a zsidókat rettenetesen érintette, ugyanúgy, mint az íreket, az állandó lakcímmel nem rendelkező vándormadarakat és másokat".
A 36 éves westminsteri képviselőségre visszatekintő Diane Abbott a Munkáspárt egyik legismertebb arca, aki éveken át közvetítette a baloldal nézeteit a BBC csütörtök késő esti Question Time vitaműsorában a karizmatikus konzervatív honatya, Michael Portillo oldalán. Karrierjét megpecsételheti, hogy ha többszörös késztetésre is, Sir Keir Starmer a nyilvánosság előtt erősítette meg: "antiszemitának tekinthetők a megjegyzései és abszolút helyes volt frakciótagságának gyors felfüggesztése". Ahogy sok olvasó, az ellenzék vezére is tudja, mennyi személyes rasszista zaklatásnak volt kitéve Abbott, de "ez nem változtat a tényen, hogy elítéli az általa használt szavakat és soha nem lenne képes elfogadni az egyfajta fajgyűlöleti hierarchiáról szóló érvet". Valóban úgy tűnik, mintha a politikus gondolatvilágában az egyes fajok versenyben állnának a legtöbb gyűlöletnek kitett csoport címéért.
Akárhogy is kért bocsánatot Diane Abbott a véletlenül postázott piszkozatra hivatkozva, ez a megkülönböztetés a fejében lehet. A helyzet különösen szerencsétlen, hiszen londoni választókerületéhez, - Hackney North és Stoke Newington - tartozik Stamford Hill is, mely Európa legnagyobb ortodox zsidó közösségének ad otthont. A körzet izraelitái rendszeresen durva verbális és fizikai támadásoknak vannak kitéve. A The Times napilap idéz egy belügyminiszteri statisztikát, mely szerint Angliában és Walesben naponta legalább öt zsidó ellen követnek el atrocitásokat, és az e hithez tartozók ötször olyan valószínűséggel áldozatai vallási gyűlöletnek, mint bármely más közösség. Diane Abbottnak egy pillanat alatt "sikerült" takarékról nagy lángra visszatenni a Munkáspárt nehezen maga mögé utasított antiszemitizmus-problémáját, visszavetve akár választási esélyeit is.