;

előadás;diplomácia;nyelvtudás;Nemzeti Közszolgálati Egyetem;Novák Katalin;

- Novák Katalin: Ügyelni kell arra, amit mondunk és amit nem mondunk, amit teszünk vagy amit nem teszünk

A köztársasági elnök a diplomáciában betöltött szerepét emelte ki, de alig látott különbséget az orosz-ukrán háború megítélésében Magyarország és Lengyelország között.

Árnyalatnyi különbségeknek nevezte Novák Katalin államfő hétfőn a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen a durván megromlott magyar-lengyel viszonyban beállt változásokat, pontosabban annak „beárnyékolását” az orosz-ukrán háború miatt. A köztársasági elnök szerepe a magyar diplomáciában című elődadásában arról beszélt hogy a háború Lengyelországot és Magyarországot is közvetlenül érinti a közelsége miatt, és részben azonosak a két ország érdekei és tapasztalatai.

Novák Katalin azért hozta szóba a lengyelekkel való kapcsolatunkat, mert első útja köztársasági elnökként Varsóba vezetett, amely – hangsúlyozta – nem hivatalos út volt, de „a most érzékeny magyar-lengyel kapcsolatok javítása érdekében” ide szeretett volna elsőként ellátogatni. Úgy tűnik azonban, hogy a magyar kormány oroszbarát politikáját nem sikerült kellően ellensúlyozni, mert alig több mint egy hete Mateusz Morawiecki a washingtoni Atlantic Council agytröszt rendezvényén elhangzott beszédében nem kertelt: „Magyarország helyett nagyon szorosan együttműködünk Romániával és a balti államokkal, ezért mondtam, hogy Magyarország kivételével a kelet-európai államoknak ugyanaz a véleményük arról, ami Ukrajnában történik”.

A háború kapcsán még azért megjegyezte, hogy „Magyarország unikális helyzetben van, a magyar szempontokat, a magyar érdekeket kell mindenhol megfelelően képviselni, a Kárpátalján élő magyarság helyzetére felhívni a figyelmet”. Emlékeztetett, hogy ellátogatott Kijevbe is Volodimir Zelenszkij ukrán elnök meghívására, majd Kárpátaljára, és szerinte „Magyarország 1,5 millió Ukrajnából érkező menekültet fogadott be”.

Az államfő a saját munkájáról azt mondta, hogy aktív diplomáciai munkát végez, Magyarországot képviseli bel- és külföldön egyaránt. Irakban és Koszovóban például a Magyar Honvédség főparancsnokaként az ott szolgálatot teljesítő magyar katonákat látogatta meg. A nyelvtudás fontosságáról elmondta, hogy Ferenc pápával négyszemközt spanyolul, míg az osztrák elnökkel németül tudott tárgyalni.  – A diplomáciában nyitottságot kell mutatni, és tudni kell figyelni, meghallgatni a másik felet, megérteni az ő álláspontját is. Ügyelni kell arra, amit mondunk és amit nem mondunk, amit teszünk vagy amit nem teszünk – húzta alá, majd azt mondta, hogy hazánkban első női köztársasági elnökként nagy felelőssége van. Tervei szerint jövőre az összes női államfőt meghívja Magyarországra.

Hétfő este a tanárok jogaiért kiálló tüntetés részvevői felmentek a Várba folytatni a tiltakozást a kordonbontó ellenzéki politikusok oldalán.