Újabb 15 Szudánban rekedt magyar állampolgár jelentkezett, Magyarország próbál nekik segíteni – derül ki Szijjártó Péter Facebook-bejegyzéséből.
A külgazdasági és külügyminiszter azt írta, továbbra is dúlnak a harcok Szudánban. Miután szombaton egy magyar koordinációval lezajlott akcióval 14 magyar állampolgárt sikerült kimenteni, további magyarok jelentkeztek, így 15 honfitársunkon próbálunk segíteni – ismertette a tárcavezető.
Tizennégy magyart menekítettek ki Szudánból, nyolc másikért még vissza kell menniA vasárnap esti információk szerint Magyarország Törökországgal, Franciaországgal és az ENSZ-szel folytatott együttműködésének köszönthetően hét magyar állampolgár tart biztonságos helyre, nyolc ember esetében pedig továbbra is keresik a biztonságos megoldást – tájékoztatott Szijjártó.
Eközben tömegesen menekítik ki más országok is állampolgáraikat a polgárháború felé tartó afrikai országból.
Az amerikai hadsereg közlése szerint a korábban légi úton kimenekített amerikai állampolgárok biztonságban vannak, mégis, a diplomáciai szolgálat becslései szerint további mintegy 14-16 ezer amerikai állampolgár tartózkodhat még Szudánban, egy részük kettős állampolgár.
Az Egyesült Államok külügyminisztériuma nyomatékosan felszólította állampolgárait, ne utazzanak Szudánba a félkatonai egységek és a hadsereg közötti, több mint egy hete tartó összecsapások miatt. Azok számára, akik mégis az utazás mellett döntenek, részletes útmutatót adtak ki még szombaton. A közlemény szerint az amerikai kormány a legmagasabb, vörös fokozatúra emelte az utazási figyelmeztetés szintjét, amely szerint miután felfüggesztették a nagykövetség működését, és annak személyzetét kimenekítették, az amerikai állampolgárok számára sem a szokásos, sem a vészhelyzeti konzuli szolgáltatások nem lesznek elérhetők.
Az amerikai külügy figyelmeztetése szerint
a főváros, Kartúm repülőtere zárva van, az ország határa Csád felé nem átjárható, továbbá az áram-, a telefon-, a mobiltelefon- és az internetszolgáltatás is bármikor leállhat.
Ezzel egy időben Antony Blinken amerikai külügyminiszter ismételten felszólította a harcban álló feleket, sürgősen szüntessék be a harcokat, hosszabbítsák meg a ramadánt lezáró ünnepi alkalomra elfogadott tűzszünetet, és induljanak el egy fenntartható fegyvernyugvás irányába. Felszólította egyúttal a feleket arra is, hogy tartsák tiszteletben a nemzetközi humanitárius jogot, benne a polgári lakosság védelmét is.
A brit kormány katonai akcióval menekítette ki a diplomatákat és hozzátartozóikat Szudánból – közölte vasárnap Rishi Sunak brit miniszterelnök. A műveletben a brit hadsereg különleges feladatokra kiképzett alakulatai is részt vettek. A kormányfő hangsúlyozta: London folyamatosan dolgozik a Szudánban maradt brit állampolgárok biztonságának szavatolásán.
UK armed forces have completed a complex and rapid evacuation of British diplomats and their families from Sudan, amid a significant escalation in violence and threats to embassy staff.
— Rishi Sunak (@RishiSunak) April 23, 2023
I pay tribute to the commitment of our diplomats and bravery of the military personnel who…
Ben Wallace védelmi miniszter beszámolója szerint a műveletet a brit fegyveres erők az Egyesült Államokkal, Franciaországgal és más szövetségesekkel együtt hajtották végre. A műveletben a brit hadsereg 16. légi szállítású támadó dandárja, valamint a királyi tengerészgyalogság és a légierő több mint 1200 tagja vett részt – tette hozzá.
Németország is megkezdte állampolgári kimentését a német hadsereg (Bundeswehr) révén.
A védelmi minisztérium és a külügyminisztérium nyugati partnerországokkal összehangolva folytatott akciójának célja a lehető legtöbb német elszállítása a fővárosból, Kartúmból. Az ARD országos köztelevízió jelentése szerint ez már a második próbálkozás. Először még szerdán biztonsági okokból megszakítottak egy műveletet. Ezúttal több száz katonát mozgósítottak, a műveleti központot Jordániában alakították ki.
A külügyi tárca adatai alapján néhány száz német állampolgár rekedhetett Szudánban. Kimenekítésüket nagyban nehezíti, hogy a bő egy hete tartó harcok éppen a kartúmi nemzetközi repülőtér körül a leghevesebbek. Igyekeznek tartani a kapcsolatot velük, de a helyzet napról napra nehezebb Kartúmban. Fogytán az ivóvíz és az élelmiszer, az áramkimaradások pedig egyre inkább akadályozzák a kommunikációt.
Szintén megkezdte állampolgárai kimenekítését Belgium is. Hadja Lahbib belga külügyminiszter Twitter-bejegyzése szerint Belgium Franciaországgal és Hollandiával együttműködve menekíti ki állampolgárait a harcok sújtotta afrikai országból. Megkérte azokat, akik még nem tették meg, hogy a lehető leghamarabb vegyék fel a kapcsolatot a diplomáciai szolgálataikkal.
Nous invitons les Belges et les ayants droit au Soudan qui ne l’ont pas encore fait à prendre contact le plus rapidement possible avec nos services diplomatiques.
— Hadja Lahbib (@hadjalahbib) April 23, 2023
Au Soudan, plusieurs opérations sont en cours, en coopération avec la France ???????? et les Pays-Bas ????????, en vue d’évacuer le plus rapidement possible les ressortissants européens dont Belges et les ayants droit. Tous nos services sont mobilisés pour les aider.
— Hadja Lahbib (@hadjalahbib) April 23, 2023
Wopke Hoekstra holland külügyminiszter bejelentése szerint a holland állampolgárok és a hollandiai tartózkodási engedéllyel rendelkezők első csoportját már vasárnap kimenekítik az országból. „Minden tőlük telhetőt megteszünk annak érdekében, hogy a lehető leggyorsabban és legbiztonságosabban összegyűjtsük és hazahozzuk a hollandokat” – fogalmazott. A tárca korábban arról tájékoztatott, hogy 152 Szudánban tartózkodó holland állampolgárral áll kapcsolatban, arra számítanak azonban, hogy ennél több embernek kell majd segítséget nyújtani az ország elhagyásához.
Horvátország is megkezdte állampolgárai kimenekítését a harcok dúlta Szudánból – jelentette be Gordan Grlić-Radman horvát külügyminiszter vasárnap. Szlovén állampolgárok nem kértek kimenekítést. A száz horvát állampolgárból, akik az afrikai országban tartózkodnak, 21-en kérték kimenekítésüket, 19-en közülük kettős állampolgárok – mondta a tárcavezető. A műveletet a kairói francia és a horvát nagykövetség koordinálja – tette hozzá.
A szlovén külügyminisztérium tájékoztatása szerint három szlovén család tartózkodik jelenleg Szudánban, de egyikük sem kért kimenekítést. Andrej Ster, a szlovén külügyminisztérium konzuli szolgálatának vezetője elmondta: egy család a fővárosban, Kartúmban, kettő pedig az ország északkeleti részén fekvő Port Szudánban van. A családok azért nem kérték a kimentésüket, mert veszélyes lenne elutazni oda, ahonnan kihoznák őket – tette hozzá a konzuli szolgálatának vezetője. A minisztérium azt tanácsolja a Szudánban élő szlovéneknek, hogy maradjanak védett helyen. Szlovéniának nincs diplomáciai képviselete Szudánban.
A Szudáni Fegyveres Erőket irányító Abdel Fattáh al-Burháni tábornok szombaton több ország vezetőjével egyeztetett, akik állampolgáraik és diplomatáik biztonságos kimenekítését kérték. A hadsereggel szemben álló Gyorsreagálású Támogató Erők (RSF) nevű félkatonai milícia Twitteren szintén azt közölte, az evakuálás során együttműködtek az amerikai csapatokkal.
Legalább 56-an meghaltak és hatszázan megsebesültek a hadsereg és a rivális milícia összecsapásaiban SzudánbanSzudánban immár több mint egy hete zajlanak harcok a 2021. évi katonai hatalomátvételt vezető Abdel-Fattah Burháni tábornok irányítása alatt álló hadsereg, valamin az ellenlábasának és egykori helyettesének számító Mohamed Hamdán Daglo tábornok vezette félkatonai Gyorsreagálású Támogató Erők (RSF) között. A két tábornok még egymás szövetségese volt Omar el-Besir diktátor rendszerének 2019-es megdöntésekor. Abdel Fattáh al-Burháni – aki a 2021. októberi puccs óta az országot irányító katonai tanács vezetője – azzal vádolja volt társát, hogy a hatalom megszerzésére törekszik.
Az összecsapásoknak már több száz halálos áldozata van – köztük egy amerikai állampolgár –, és több ezer sebesültje van. A ramadánt lezáró ünnepre, péntekre meghirdetett háromnapos tűzszünet pedig gyakorlatilag azonnal összeomlott.