;

per;abortusz;kormányzó;abortusztabletta;Oregon;

Fotó: Thinkstock

- Több évre elegendő készletet szerez be abortusztablettából Oregon állam

Az intézkedést megelőzően Washington, Kalifornia, New York és Massachusetts államok vásároltak nagy készleteket a leggyakrabban használt abortusztablettából az elmúlt hetekben, és hasonló bejelentést tett Maryland kormányzója is.

Oregon kormányzója, Tina Kotek utasította az államot, hogy szerezzen be több évre elegendő készletet a leggyakrabban használt abortusztablettából, mivel attól tartanak, hogy egy bírósági döntés szigoríthatja a gyógyszerhez való hozzáférést.

A demokrata párti kormányzó elmondta: az oregoni páciensek így a bírósági döntéstől függetlenül még évekig hozzáférhetnek a tablettához.

"Biztosítani fogom, hogy a páciensek hozzájuthassanak a szükséges gyógyszerekhez, a szolgáltatók pedig el tudják látni őket a tablettával felesleges, politikailag motivált beavatkozás és megfélemlítés nélkül" – hangsúlyozta nyilatkozatában.

A kormányzói iroda szerint az állam és az Oregoni Egészségügyi és Tudományegyetem 22 500 adagot szerez be a tablettából. Az oregoni intézkedést megelőzően Washington, Kalifornia, New York és Massachusetts államok vásároltak nagy készleteket a leggyakrabban használt abortusztablettából az elmúlt hetekben, és hasonló bejelentést tett Maryland kormányzója is. New Jersey kormányzója közölte, fontolóra veszi ezt.

A kérdéses abortusztablettát több mint húsz éve engedélyezte az amerikai gyógyszerhatóság (FDA), több mint ötmillió terhességmegszakítást végeztek vele az igazságügyi minisztérium szerint. A kutatások alapján a gyógyszeres abortusz biztonságos és hatékony, a szövődmények – köztük a fertőzés – ritkák.

A mifepriszton ügyében tavaly indított pert egy konzervatív keresztény jogi csoport (Alliance Defending Freedom) a gyógyszer ellenzőinek képviseletében, akik szerint a tabletta engedélyezése hibás volt.

Az amerikai legfelsőbb bíróság jelenleg megfontolja, engedélyezi-e, hogy korlátozások lépjenek életbe a gyógyszerrel kapcsolatban a pereskedés idején.

A konzervatív csoport azt követően indította a pert, hogy a Legfelsőbb Bíróság júniusban megsemmisítette az úgynevezett Roe kontra Wade-ügyben 1973-ban hozott döntését, amely azóta biztosította a terhességmegszakítás általános jogát az Egyesült Államokban. 

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök azonban decemberben elrendelte a művelet tervezésének leállítását.