;

Szkopje;kémprogram;Észak-Macedónia;

Hét év alatt több mint 20 ezer személyt hallgatott le illegálisan a Magyarországon menedékjogot kapott Nikola Gruevszki kormányzata

- Tudott a szkopjei kormány a kémprogramról

A délszláv sajtó egyre több részletet derít ki a mobiltelefonokra telepíthető Predator kémszoftver balkáni szálairól. Erről a programról általában kevesebb szó esett, mint a Pegasusról, amelyet a magyar hatóságok is bevetettek, többek között újságírók ellen.

Szkopjéban meglehetősen aktív élet folyik hírszerzés szempontjából. 2015-ben bombaként robbant a hír, hogy a macedón titkosrendőrség és több magas rangú kormánytisztviselő hét éven át több mint 20 ezer személyt hallgatott le illegálisan, ami miatt Nikola Gruevszki akkori miniszterelnök lemondásra kényszerült, majd Magyarországra menekült.

Mint az athéni székhelyű Inside Story és a szkopjei Investigative Reporting Lab médiaszervezet oknyomozó újságírói közösen megállapították, ugyan az országban tilos lenne a kémprogram kifejlesztése, a Predatort a szkopjei kormány jóváhagyásával hozták létre, pedig a kabinet azt állította, nem tudott erről semmit.

A szoftvert kifejlesztő észak-macedóniai Cytrox cég az izraeli Intellexa cég tulajdonában van, amely mögött Tal Dilian izraeli vállalkozó áll. Ő valóságos sztárnak számít a hírszerzésben, komoly, negyedszázados tapasztalattal rendelkezik e téren, részt vett az izraeli hadsereg elit egységeinek hírszerzési munkájában. Az Intellexa áll a jelenlegi botrány középpontjában. A Dilian cége segítségével kifejlesztett Predatort ugyanis egy sor államban, Örményországban, Egyiptomban, Görögországban, Indonéziában, Madagaszkáron, Ománban, Szaúd-Arábiában, Szudánban, Burmában és Szerbiában is használták újságírók, politikusok, civil szervezetek megfigyelésére. Az oknyomozók által megszerzett dokumentumokból kiderül, Észak-Macedónia kormánya már 2017-ben tudott arról, hogy a Cytrox illegálisan fejleszti a Predator kémprogramot az országban.

Emellett feltártak egy bonyolult üzleti struktúrát is, amelyet az Intellexához közel álló személyek és cégek alakítottak ki Szkopjéban. 2017 és 2021 között legalább öt, az Intellexához kapcsolódó vállalatot jegyeztek be az észak-macedón cégnyilvántartásba. Közülük kettőt, a Cytrox és a CyShark szoftverfejlesztőként tüntettek fel. A Cytrox tulajdonosai között megtalálható Ivo Malinkovszki neve: egy népszerű macedón borászcsalád sarja, de ő maga fegyverkereskedelemmel is foglalkozik. 2017 elején az akkor 27 éves Malinkovszki lemondott a Chateau Kamnik családi borászati vállalat vezérigazgatói posztjáról, majd több technológiai céget alapított, köztük a Cytroxot és a Predator szoftver létrehozásában részt vevő Cysharkot. Mint a dokumentumokból kiderül, Malinkovszki engedélyt kért a szkopjei belügyi tárcától személyes adatok feltörésére szolgáló számítógépes program gyártására, értékesítésére és továbbértékesítésére. A kérelemben egyértelműen szerepelt, hogy a programokat kormányoknak, pontosabban kormányzati szerveknek, például titkosszolgálatoknak, rendőrségnek, határőrizeti és tengeri rendőrségnek adnák el. Ez pedig nyilvánvalóan azt bizonyítja, hogy a kémprogramot a szkopjei kormány jóváhagyásával fejlesztették ki. Az Európai Parlament különbizottsága is vizsgálja a botrányt, és egy nemrégiben Brüsszelben tartott vita után úgy tűnik, nem igazán bíznak az ezzel kapcsolatban Észak-Macedóniában indított vizsgálatban. 

Komoly feltűnést keltett a Jevgenyij Prigozsin a múlt héten, azt javasolva Putyin elnöknek, hogy nyilvánítsák befejezettnek Oroszország ukrajnai hadműveleteit. Egyes megfigyelők oligarcha politikai törekvéseit sejtik a háttérben.