Higgadtságra volna szükség, de én egy kétségbeesett sportolót látok, aki feléget maga mögött minden hidat, miközben az igazát próbálja bizonygatni - jelentette ki a Magyar Antidopping Csoport (MACS) vezetője a hvg.hu érdeklődésére.
Tiszeker Ágnest azt követően kereste meg a portál, hogy kiderült, Kenderesi Tamás úszót doppingolással gyanúsították meg. Az érintett később egy közleményt adott ki, amelyben ennek okaként egy adminisztrációs tévedést jelöltek meg. Ugyanis tavaly egy véradáson járt, s egy nappal később vettek tőle mintát. Az ellenőrök pedig tévesen a véradás helyett vérátömlesztést jegyeztek fel - utóbbi pedig tilalmazott a sportolók körében. Kenderesi az úgynevezett biológiai útlevelében találtak gondokat.
Több országból véletlenszerűen választott ki orvosokat Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA), s ezen vizsgálatok utána szervezet szakértői továbbra is fenntartották véleményüket - ismertette Tiszeker Ágnes. A soron következő lépés az lesz, hogy a MACS összehív egy független, háromtagú bizottságot, amelyben orvosszakértő és jogász is helyet kap. Ez fog döntést hozni. – Két eset lehetséges. Az egyik, hogy a bizottság elítéli Tamást, azaz megállapítottnak látja a doppingvétség tényét. Ez ellen fellebbezhet a Nemzetközi Sportdöntőbíróságnál (CAS). A másik, hogy nem látja bizonyítottnak a gyanút, és felmenti. Ebben az esetben a vizes sportokat tömörítő nemzetközi szervezet (World Aquatics) vagy a WADA nyújthat be fellebbezést.
A magyar szervezet vezetője nem szerette volna részletesen értékelni mindazt, amit Kenderesi Tamás írt nyilatkozatában, ugyanakkor azt kijelentette, „ide tények és bizonyítékok kellenek, de amit ő ír, az tele van ellentmondásokkal”. Egyúttal jelezte, nem szereti az efféle nyomásgyakorlást.
„Azzal nincs bajom, hogy egy sportoló, a találgatásokat megelőzendő, kiáll, és elmondja, hogy eljárás zajlik ellene, ismerteti a saját álláspontját és a védekezését. De nem jó ötlet gyakorlatilag megfenyegetni azt a bizottságot, amelyik hamarosan döntést hoz az ügyében”
- fogalmazott.
Kitért arra is, hogy ha valaki gyanúba keveredik, akkor meg tudja magyarázni az eltéréseket. Ha minden jól dokumentált, a benyújtott bizonyítékok jól dokumentáltak, az orvosi védekezés világos, akkor azt a Wada szakértői elfogadják. Ilyenkor már nem tartják fent a doppingvétség gyanúját. Ám ennek ellenére továbbra is figyelik és tesztelik az illetőt - fűzte hozzá Tiszeker Ágnes.