;

Vodafone;Polt Péter;Jászai Gellért;

- Közérdek

Az lett volna a meglepő, ha Polt Péter Tóth Bertalan MSZP-s képviselő írásbeli kérdése(i) nyomán ügyészségi vizsgálatot, ne adj’ isten semmisségi pert indít a Vodafone Magyarország Zrt. állami segítséggel történő felvásárlása miatt. De mivel a legfőbb ügyész – hétköznapi halandó számára nehezen értelmezhető – válasza szerint nincs itt semmiféle látnivaló, megnyugodhatunk. A közérdek ugyanis önmagában attól még nem sérült, hogy az adásvételi szerződés nem létezik magyar nyelven, s ha esetleg értékaránytalanság állna is fenn – magyarán: a vevő többet fizetett volna, mint amennyit a távközlési cég ér –, az ügyészség akkor sem léphetne, mert a közérdek sérelme csak a nemzeti vagyon eladásakor merülhet fel, vásárláskor nem.

Ugye, értik? Ha mégsem, akkor nyilván önökben van a hiba, hogy képtelenek felfogni, mitől közérdek kisebbségi állami tulajdont vásárolni a második legnagyobb magyar távközlési vállalatban potom 323 milliárd forintért, amiből a pedagógusok fizetését jó pár évre előre rendezni lehetne. De persze ez 323 milliárd is csalóka, mert a Vodafone-ban többségi, 51 százalékos részesedést szerző „magáncég”, a 4iG Nyrt. csak az állami tulajdonban lévő Magyar Fejlesztési Bank – legfeljebb 425 millió eurós –, és az ugyancsak állami Eximbank 750 millió eurós hitele révén került birtokon belülre. Vagyis a magyar állam a teljes 660 milliárd forintos Vodafone-vételárnál is többet fordított arra az adófizetők pénzéből, hogy – Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter szavaival – „tovább erősítse hazánk szuverenitását".

Márpedig a Jászai Gellért vezette 4iG-t, hiába magáncég, biztosan a közérdek vezérli. Ezt mi sem bizonyítja jobban, mint hogy Mészáros Lőrinc üzlettársát nemrég beválasztották a Szegedi Tudományegyetemet fenntartó kuratóriumba. Üzleti ismereteire hivatkozva.

HANGÉRIEN RIPABLIK