;

elhalasztás;rakétakilövés;SpaceX;Elon Musk;műszaki meghibásodás;Starship;

- Elhalasztották a Space X Starship kilövését

A valaha volt legnagyobb rakéta indítására még várnia kell a Mexikói-öböl partjainál váró ezreknek. Elon Musk szerint a hibát egy befagyott nyomásszelep okozta.

Legalább 48 órával elhalasztották Elon Musk amerikai vállalkozó SpaceX cégének Starship nevű rakétájának kilövését; a valaha volt legnagyobb, legerősebb rakéta – személyzet nélküli – hétfői indítását a texasi Boca Chicából percekkel a tervezett időpont előtt leállították – írja a BBC. A világ egyik leggazdagabb embere az általa birtokolt Twitteren azt írta, hogy a problémát egy befagyott nyomásszelep okozhatta, de a héten mindenképpen újra megpróbálják a kilövést.

Az elmaradt esemény nézők ezreit vonzotta a Mexikói-öböl part menti helyszíneire, így egyelőre nekik is várniuk kell. Mint azt a BBC ismerteti, a Starship (magyarul Csillaghajó) közel 120 méter magas, és csaknem  kétszer akkora tolóerővel tervezték, mint bármely korábbi rakétát. Az elmaradt indítás előtt egyébként Elon Musk jelezte, nem ritka, hogy egy rakéta meghibásodik az első kilövéskor. Esetünkben azonban ráadásul egy nagyon bonyolult, gigantikus rakétáról van szó.

Az elképzelések szerint ha a rakéta, amelynek anyagát „teljesen és gyorsan újrahasznosíthatónak” tervezték, beválik, a bolygóközi utazás korszakát nyithatja meg a hétköznapi emberek számára is. Akár a Marsra is el lehetne vele repülni. A Starship legfelső észét korábban már rövid szakaszú kilövésekkel tesztelték, de a hétfői lett volna az első alkalom, hogy az alsó szakaszával együtt indíthatják. Idén februárban az úgynevezett mamutgyorsítót, a Super Heavyt az indítóállványhoz rögzítették a kilövéskor, ami a motorokat teljesítményük felére vetették vissza. 

Ha kijavítják a nyomásszelep hibáját, a kilövéskor a SpaceX 90 százalékos tolóerőt, közel 70 meganewtont fog elérni, amely megegyezik azzal az erővel, amely felszálláskor csaknem 100 Concorde szuperszonikus repülőgép meghajtásához szükséges. Azt tervezik, hogy a rakéta a Föld felszínétől több min 100 kilométerre cirkál majd az űrben, és a fellövés helyszínének közelében, a Mexikói-öböl vizébe ereszkedjen vissza függőlegesen, másfél óra múlva.

A Rio de Janeiróból Párizsba tartó, az Atlanti-óceánba zuhanó Airbus utasainak hozzátartozói felháborodtak a döntésen, amely szerint a légitársaság és a repülőgépgyártó csak hibákat követett el, bűnösségük nem bizonyítható.