Svájc;farkas;Kilőtték;jeladó;

A farkas már közel kétezer kilométert tett meg hosszú vándorlása során

- Egy vadász lőtte le a svájci szürke farkast

Büntetőeljárás folyik a Borsod megyében kilőtt, jeladóval felszerelt állat ügyében. Az elkövető három évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető.

Természetkárosítás gyanújával nyomoz a rendőrség, miután szerda délután egy vadász lelőtte a Svájcból érkezett, nyomkövetővel ellátott farkast.

A védett állat elpusztításának körülményeit vizsgálják, de részleteket nem közöltek.

„Az M237 jelölésű farkas egy fiatal, 2021-ben született ivarérett hím példány, amit Svájc déli hegyei közt egy éve jelölt meg a svájci farkasok védelmével is foglalkozó Gruppe Wolf Schweiz nevű szervezet. A hazánk nagy részén áthaladó egyed a Sajó folyón átkelve néhány napja lépett be az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság működési területére. Mozgásának elemzését a svájci szervezet végzi, a friss adatok feldolgozása folyamatban van. A fiatal példányoknál előfordul, hogy nagyobb területet bejárva új élőhelyet keresnek maguknak” – áll az Agrárminisztérium közleményében, amelyben felhívták a figyelmet arra is, hogy farkas engedély nélküli elejtése – beleértve a lelövése vagy más módon történő elpusztítása –, károsítása, zavarása bűncselekmény, amely

három évig terjedő szabadságvesztést vonhat maga után.

A farkas hónapok alatt járta be fél Európát, és végül hazánkba érkezett, majd jó egy hete Borsod-Abaúj-Zemplén területére is belépett. A természetvédelmi szakemberek a jeladó adatai alapján azt az információt kapták, hogy a farkas nagy sebességgel, „közúton közlekedik”, ezért keresni kezdték a helyadatok alapján, végül Hidasnémeti közelében a Hernádból fogták ki – írja a boom.hu.

A Borsod-Abaúj-Zemplén megyei hírportál legfrissebb információja szerint egy Nyíregyházán élő, de a megyében is ingatlannal rendelkező vadász lehetett az elkövető, akinél házkutatást tartottak és több természetkárosításra utaló bizonyítékot is találtak.

Az Országos Magyar Vadászkamara az esettel kapcsolatban azt írta: „a hetvenezer magyar vadászt tömörítő köztestületként és érdekképviseletként, a leghatározottabban elítélik a természetkárosítás bármilyen formáját, függetlenül attól, hogy azt ki követi el”.

A lapunknak név nélkül nyilatkozó hivatásos vadász szerint ha valóban az történt, hogy egy vadász lőtte le a farkast, védekezhet azzal, hogy kutyának nézte. 

De ebben az esetben is bizonyítania kell, hogy az vadat űzött éppen, és azt másképpen nem tudta megakadályozni. Az is kérdéses, mennyire várható el egy vadásztól – elvileg igen –, hogy felismerje, farkast lát, nem kutyát, még akkor is, ha a farkas a Gruppe Wolf Schweiz fényképe szerint feltűnő sárga nyakörvet viselhetett a nyomkövetővel. (Ilyesmi elképzelhetően kutyán is lehetett.) Azonban a környékbeli vadászoknak elvileg arról is tudniuk kellett, hogy napokkal korábban egy farkas jelent meg a területükön, így egy vadásznak „kutya” kilövésekor fokozottan kellett volna figyelnie. Eddig még megállhat, hogy nem szándékosan követte el tettét. Azzal azonban már mindenképpen szándékos bűncselekményt követett el, hogy a lelőtt, nyakörvet, nyomkövetőt viselő állat tetemét a folyóba dobta, és nem jelentette, mi történt.

A szürke farkas útvonalaSvájcból kiindulva 2022. június végén az Alsó-Enga­dine-ban lépte át az olaszországi határt. Körülbelül tíz napig barangolt Dél-Tirolban, majd átlépte Ausztria határát. Ettől kezdve északra, később északkeletre futott. Októberben az Innsbruck régióban tartózkodott, ahonnan Tirolon át Bécs felé ment tovább. Valahol a Fertő tótól délre lépte át a magyar határt februárban. Március közepén a dél-budai agglomerációban kóborolt, majd a Dunát átúszva, a Naszály hegy mellett haladva folytatta útját, és a Bükki Nemzeti Park területére ért, áprilisban pedig az Aggteleki Nemzeti Park területére.

Júniustól négy önkéntes tesztalany egy évet tölt majd azzal, hogy egy 3D-és nyomtatással készült házban úgy tesz, mintha a vörös bolygón élne.