;

kézilabda;elnök;szövetség;Kocsis Máté;

Kocsis Máté 2015 áprilisában lett a kézilabda- szövetség első embere

- Kocsis Máté megy, de marad

Amióta a fideszes politikusok megszállták a sportági szövetségeket, megesett már, hogy többmilliárdos hiánnyal kellett az elnöknek lelépnie (lásd még: teniszezők), de a kéziseknél ma kimondottan a gyatra eredmények miatt távozik az elnök.

Még a sokat látott egyetemes magyar sportban is kivételes, egészen bizarr választás előtt áll a Magyar Kézilabda-szövetség:

ebben a sportágban fordul elő először, hogy már a pénteki voksolás előtt kijelölte utódját a leköszönő elnök, és lényegében eldöntötte, kire hagyományozza az MKSZ vezetői posztját.

Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője tavasszal közölte, nem pályázik újra, s noha érdemi okot nem említett, de hát az nyilvánvaló: nevéhez köthető a kézilabda legeredménytelenebb időszaka, ami akár már politikai karrierjét is veszélyeztetheti. Egy olyan korban történt mindez, amikor neki köszönhetően szó szerint ömlik a pénz, sosem látott bőség jellemzi a sportágat – a labdarúgás után a második legtöbb állami forrásból gazdálkodhat a kézilabda. A rendszer hatékonyságáról ellenben sokat elárul, hogy nemzetközi szinten lényegében nincs se férfi-, se női válogatott, csak Eb- és vb-bukások sorjáznak egymás után. Eközben a vezetés azt mantrázza, hogy elkezdődött a felkészülés a következő világversenyre. Most épp az olimpiai szereplés kivívása legitimálhatja újabb néhány évre a kézilabda-vezetés létét, ez van a fókuszban.

Kocsis Máté előre letette a voksát Ilyés Ferenc, a sportágban Feciként ismert korábbi válogatott játékos mellett,

aki kézilabdásként majdhogynem utánozhatatlan karriert futott be: játszott Szegeden és Veszprémben is, a londoni olimpián ő volt a válogatott csapatkapitánya, profiként külföldön is nagyon jó benyomást tett. Sportvezetői erényei visszavonulása után széles körben kevésbé lettek ismertek, a Tatabánya egyik vezetőjeként a harmadik, negyedik legerősebb klubot igazgatta meglehetős csendben.

Igazán most sem szólal meg gyakran, a székelyek (merthogy onnan származik) nem fecsegős fajták, egyetlen nagyobb interjúját a sportnapilapnak adta, amelyben egészen abszurd módon azzal kampányolt maga mellett, hogy szerinte a távozó fideszes politikus „annyira szereti a kézilabdát, a közeget, a sportágban dolgozókat, hogy attól még, hogy nem jelölteti magát újra, nem engedi el a kezünket”.

Vagyis úgy kíván független, saját koncepció mentén haladó elnök lenni, hogy azért reménykedik Kocsis Máté vigyázó és óvó tekintetében.

Nyernie kell és fog is, mert a szövetség egyetlen nyilvános fórumán sem erőltette felhívás vagy bármilyen más formában, hogy jelöltek sokasága ütköztesse programját, véleményét, vízióját, ilyenekről hivatalosan nem tudunk.

Egyetlen jelölt van tehát, aki még azt is mondta, igyekszik a lehető legjobban sáfárkodni a Kocsis Máté által felhalmozott javakkal, és nem kíván nagy változtatásokat végre hajtani.

Márpedig itt nem finomhangolás kellene, hanem radírozás. Épp az a legnagyobb baj, ha minden marad a régiben.

A női válogatott a németek ellen kedden harcolhatja ki a bennmaradást az elitben.