;

divat;gyász;

1930–2023

- Meghalt Mary Quant, a miniszoknya úttörője

Kilencvenhárom éves korában elhunyt Dame Mary Quant, a XX. század egyik leghíresebb brit divattervezője, aki meghatározó alakítója volt az 1960-as évek brit kulturális forradalmának, a Swinging Sixties-nek. Quant 1930. február 11-én született London délkeleti részén walesi tanárok gyermekeként, a neves londoni Goldsmiths College-ban tanult. Nem lett rajztanár belőle – 16 évesen szerelembe esett későbbi férjével és üzlettársával, a vele egyidős Alexander Plunkett-Greene-nel. Hármasban, barátjukkal, Archie MacNair egykori ügyvéddel és fotóssal, London bohém negyedében, a Chelsea főutcáján, a King’s Road 138 alatt 1955-ben nyitották Bazaar nevű kis üzletüket, ami a Beatles-nemzedék kultuszhelye lett.

Quant saját maga varrta a ruháit, szabta a mintákat, az előkelő Harrods áruházakból szerezte be az anyagokat. Egyszerű formákból alakított ki jellegzetes, merész megjelenést. Az 50-es évek végének beatnik stílusát (sötét harisnya, lapos cipő és garbó) gondolta tovább, élénk színekkel, rövid szoknyahosszal kombinálva – a miniszoknyát kedvenc autójáról, a Mini Cooperről nevezte el. A miniszoknya „feltalálójának” is szokták tartani, bár e címre Andre Courreges francia divattervező és az angol John Bates is igényt tarthat.

A miniszoknya mellett Quant kollekcióiban a forrónadrágok, a bubigallérok, a színes, op-art mintájú harisnyanadrágok is megjelentek. Bár a szoknyahossz nem volt újdonság, ötletei hamar megragadtak a divat fővárosainak, Londonnak és New Yorknak az utcáin, mert meggyőződése volt: „a divat lényege, hogy a divatos ruhákat mindenki számára megfizethetővé tegyük". Ezért még a terveihez készült szabásmintákat is közkinccsé tette. Quant 1966-ban a divatiparban való közreműködéséért megkapta a Brit Birodalom Rendjének kitüntetését.

A Philharmonia Orchestra játszik vasárnap a Bartók Tavasz záróhangversenyén, vezényel az új vezetőkarmester, Santtu-Matias Rouvali. Vele beszélgettünk.