A bűnügyi statisztikák szerint komoly probléma ma Magyarországon a nők elleni erőszak. Ennek hátterében általánosan elfogadott társadalmi és kulturális értékek is állnak. Egyebek mellett így fogalmazott lapunknak Szil Péter pszichoterapeuta, a Stop-Férfierőszak Projekt szakmai vezetője és a zuglói családon belüli erőszakkal foglalkozó program tanácsadója azzal összefüggésben, hogy a témában plakátkampány indult a fővárosi kerületben.
A Zuglói Közbiztonsági non-profit Kft. 2019-ben indított Békés Otthon projektje több elemből áll. A családokkal közvetlen kapcsolatban lévő rendőrök, szociális segítők, iskolapszichológusok, gyámhatósági munkatársak kapnak segítséget képzéseken, esetmegbeszéléseken abban, hogyan ismerjék fel az erőszakot, és miként nyújtsanak segítséget az áldozatoknak.
Az országos átlagnál nincs nagyobb arányban jelen a kerületben a bántalmazás, de az, hogy a szakembereknek indított programok minden alkalommal teltházasak, jelzi, súlyos problémáról van szó - mondta Adler Katalin, a közbiztonsági cég prevenciós koordinátora. Ezeken a találkozókon például bírónő beszél a távoltartási végzésről, gyermekjogász, kriminológus a traumatizált ember viselkedéséről. Az oktatók elmondják, ”jellemző, hogy a bántalmazott nő gyakran zavarodott, ideges, feszült, ha tanárral, vagy pszichológussal, gyámügyessel beszél a gyerekről, míg a bántalmazó férfi rendkívül összeszedett, higgadt, meggyőző tud lenni.” Ezeket a jeleket fontos ismerniük a családokkal közvetlen kapcsolatban álló szakembereknek, nehogy rossz következtetést vonjanak le, esetleg hibásan ítéljenek, döntsenek a gyerek sorsáról – magyarázta a koordinátor. „A szupervízión (speciálsi szakmai személyiségfejlesztő módszer) lehetőség nyílik segítséget kérni egy-egy konkrét ügyben a képzést vezető szakemberektől és egymástól. Néha maguk a pszichológusok, gyámügyesek is támogatásra szorulnak, hiszen van, hogy egy család története őket is megviseli.”
Mint mondta, idén újabb elemmel bővült a program, plakátokon szólítják meg, elsősorban a férfiakat. A kampányban hat kerületi kötődésű, ismert és kevésbé ismert férfi hívja fel a figyelmet arra, hogy az erőszak nem férfias tulajdonság. „Ha férfi vagy, ne otthon akarj nyerni!” - „Ha férfi vagy, ne keverd össze az erőt az erőszakkal!” - Ha férfi vagy, otthon is szolgálj és védj!"- ezt és ehhez hasonló, egyénre szabott üzenetet közvetít egy-egy mondattal többek között Scherer Péter és Czető Roland színész, Berki Krisztián olimpiai bajnok tornász, Rubin Olivér profi ökölvívó magyar bajnok, edző, Sivadó János zuglói rendőr.
A kezdeményezés nem titkolt célja, hogy a férfiakat is bevonják a társadalmi párbeszédbe és edukációba, hiszen a családon és párkapcsolaton belüli erőszakról jellemzően nők segítik a nőket, hogy mit tegyenek, hová forduljanak.
Ez nyilván nem véletlen, hiszen a statisztikák szerint az elkövetők nagyjából kilencvenöt százalékban férfiak.
Adler Katalin hozzátette: azt szeretnék, ha még az idén megalakulna egy áldozatokat támogató csoport, jövőre pedig a bántalmazók szemléletét formáló csoport indul.