;

Mazsihisz;zsidóság;Gyöngyösi Márton;Heisler András;

- Bűn és bocsánat

 Gyöngyösi Márton a pészahi széderasztalnál körülbelül olyan, mint egy pedofil díszvendég az óvodai nevelésről szóló konferencián – tette félre a máskor rá jellemző diplomatikus stílust Köves Slomó rabbi, az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség (EMIH) vezetője egyik nyilatkozatában.

Történt, hogy David Pressman amerikai nagykövet a zsidó vallási ünnep alkalmából vacsorát adott, amelyen – egyedüli politikusként – Gyöngyösi Márton, a Jobbik-Konzervatívok pártelnöke is részt vett. A kipát viselő Gyöngyösi szemben ült Heisler Andrással, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) elnökével, akit erősen meglepett a „zsidólistázós” beszédéről elhíresült politikus jelenléte.

Heisler nem akart botrányt, csak a rendezvény után, négyszemközt közölte a pártelnökkel, hogy zsidó körökben nemkívánatos személynek minősül, a Mazsihisz továbbra sem kíván párbeszédet folytatni a Jobbikkal. Érdekes lett volna megfigyelni, hogyan viselkedik ebben a kínos szituációban az EMIH vezető rabbija, de ez már sosem fog kiderülni: Köves Slomó ugyanis nem kapott meghívást az eseményre.

Az amerikai nagykövet minapi sajtótájékoztatóján igyekezett tisztázni, hogy a pártok képviselői közül miért éppen csak Gyöngyösit invitálta vacsorára. Azért – magyarázta –, mert olyan politikusról van szó, aki korábban antiszemita nyelvezetet használt, majd megbánta kijelentéseit.

Heisler azonban elvárta volna, hogy Gyöngyösi a nagyköveti vacsorán bocsánatot kérjen múltbéli antiszemita kirohanásai miatt. Csakhogy ez már megtörtént. „A rossz megfogalmazásért utána és azóta is többször elnézést kértem és egyértelművé tettem, hogy hibát követtem el és tanultam ebből az esetből. Az emberek származási és vallási alapon történő megkülönböztetését elutasítom és ismét bocsánatot kérek azoktól, akiket szavaim érintettek és akiket megbántottam” – írta Gyöngyösi Márton még 2019-ben.

Biztos, ami biztos, most utólag újra bocsánatot kért. A kérdés az – és erről heves vita folyik –, hogy bocsánatkérései mennyiben tekinthetők őszintének. A pontos választ csak és kizárólag Gyöngyösi Márton tudhatja. A kívülálló kénytelen politikusként tett megnyilvánulásaira, gesztusaira és cselekedeteire hagyatkozni. Márpedig nem igényel különösebb elemzést az a megállapítás, hogy Gyöngyösi Márton tíz évvel ezelőtti és az elmúlt években tanúsított magatartása között ég és föld a különbség. Bár a kételyek nem tűntek el, tény: a változás jó irányba történt.

A felháborodás, ami Gyöngyösi Márton szereplését kormánypárti berkekben fogadta, megmosolyogtató. Azokban az időkben, amikor a Jobbik virtigli rasszista pártként működött, Orbán Viktor igencsak takarékoskodott a bírálatokkal. Amikor viszont markánsan néppárti irányt vett, közölte a parlamentben: „önök a Jobbikból, egy nemzeti radikális pártból egy csicskapártot csináltak”.

A miniszterelnökkel ellentétben nekünk a Jobbik szélsőjobboldali korszakával van igen súlyos bajunk, és csak sajnálni tudjuk, hogy a Fidesz fordított.