Szokás szerint elutasítással felérő kitérő választ adott Koncz Zsófia, az Energiaügyi Minisztérium parlamenti államtitkára Tóth Bertalan vállalati energiaárakhoz kapcsolódó, írásbeli kérdésére. Annak kapcsán, hogy a Magyar Posta 1200 munkavállaló elbocsátását jelentette be, az MSZP frakcióvezetője – mint arról korábban már beszámoltunk – felhívta a figyelmet: ha az állami vállalat mostantól nem a szintén állami MVM-mel tavaly decemberben, idén egész évre megkötött 192, hanem a jelenlegi piaci, 85 forintot fizetné az áram kilowattórájáért (kWh), úgy a cég rezsije az év hátralévő részében 5,3 milliárd forint helyett 3,1 milliárd forintra rúgna.
Annak tükrében, hogy az MVM az árama jó részét megtermelő, állami Paksi Atomerőműtől kWh-nként körülbelül 12, a - szintén állami - Mátrai Erőműtől pedig mintegy 24 forintért veheti meg, a 192 forintos eladási ár komoly haszonkulcsot sejtet. Az ellenzéki képviselő azt tudakolta az energiaügyi tárcának az MVM tulajdonosi jogait is gyakorló vezetőjétől, Lantos Csabától, hogy „meg kívánja-e osztani a szerződésből származó extraprofitot a Magyar Postával”. Az utóbbi cég állami tulajdonosi jogait gyakorló Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszternek pedig azt írta, hogy az így elérhető több mint 2 milliárdos megtakarítással 550 postai munkahely maradhatna meg.
A két tárcavezető nevében válaszoló Koncz Zsófia – furamód főleg a háztartási energiaárakat dicsérve – a konkrét ügy kapcsán pusztán megerősítette azt a tényt, hogy az MVM a Posta díját a mennyiségi igény és annak ütemezése alapján, az akkori árak figyelembe vételével állapította meg. Egyszersmind azt is az MVM előnyeként tünteti fel, hogy a cég egyáltalán adott ajánlatot. Az államtitkár arról is biztosít, hogy folyamatosan törik a fejüket a fogyasztói energiaárak csökkentési lehetőségein.
A két héttel ezelőtti Kormányinfón Gulyás Gergely kétségkívül bejelentette: ama kisebb cégek, valamint egyházak, egyesületek és alapítványok energiadíja, amelyek hatóságiár-jogosultsága megszűnt, viszont az év végéig nem kerestek maguknak új szolgáltatót - és így szabott áron az állami energiacsoporthoz kerültek -, májustól piaci árra csökken, vagyis körülbelül megfeleződik. E körbe ugyanakkor - a hazai cégek zömével együtt – a Magyar Posta sem „esik” bele. Vonatkozó felvetésünket, miszerint legalább az MVM-nél nem dolgozható-e ki a lakosságon kívülire is valamiféle díjcsökkentés, a költségvetés teherbíró képességére hivatkozva elvetette.