Azok, akik nyilvánosan fejkendő nélkül mutatkoznak, „kíméletlen” üldöztetésnek néznének elébe – tette hozzá. Mint fogalmazott, a fejkendő levétele az iráni rendszerrel és annak értékeivel szembeni ellenséges magatartást jelent, „sérti a közerkölcsöt”, és „ellentétes a saría és az ország törvényeivel”. Ezeket a jogsértéseket „Irán ellenségei támogatják”. Azokat, „akik ilyen aberrált cselekedeteket követnek el, megbüntetik” és „könyörtelenül üldözni fogják” – fogalmazott az iráni igazságszolgáltatás vezetője, nem részletezve, milyen büntetésre gondol.
A belügyminisztérium a fejkendőt „az iráni nemzet civilizációja egyik alapjának” nevezte, és felszólította a polgárokat, szálljanak szembe a kendő nélkül mutatkozó nőkkel. Az 1979-ben bevezetett iszlám törvénykezés, a saría értelmében a nőknek el kell fedniük a hajukat, és hosszú, bő ruhákat kell viselniük. Aki ezt megszegi, pénzbírsággal sújtható, vagy letartóztathatják.
A keményvonalas erők ellentámadását más megnyilatkozások is mutatják. A szélsőséges képviselő, Hosszein Ali Haji Deligani nemrég úgy fogalmazott, a törvényhozásban lépéseket kell tenni a hidzsábra vonatkozó, - ahogy fogalmazott – „isteni rendelet” érvényre juttatására. Azt mondta, hogy ha az igazságszolgáltatás nem hoz megfelelő intézkedéseket, a képviselők törvényjavaslatot nyújtanak be a jogi vákuum betöltésére. Ez összhangban lenne a parlamenti kulturális bizottság „a tisztaságról és a hidzsábról” szóló jelentésével.
A hajat takaró fejkendő demonstratív elhagyása a teheráni kormánnyal szembeni ellenállás központi jelképévé vált. A hónapok óta tartó tüntetéseket a 22 éves Mahsza Amini halála váltotta ki, aki szeptember közepén vesztette életét, miután a rendőrség őrizetbe vette. Az erkölcsrendészet azért tartóztatta le, mert helytelenül viselte a fejkendőjét. Emberi jogi aktivisták becslései szerint a tüntetések 2022 szeptemberi kezdete óta több mint 500 embert öltek meg és közel 20 000-et tartóztattak le.
ENSZ: 300 évre vagyunk a nemek közötti egyenlőség megvalósításától