– Visszautasítom azt a felvetést, hogy politikai szempontok vezéreltek volna bennünket, amikor eldöntöttük, hogy kiket hívunk meg a második demokráciacsúcsra - fejtette ki Uzra Zeya civil biztonságért, demokráciáért és emberi jogokért felelős amerikai külügyminiszter-helyettes a Népszavának arra reagálva, hogy a Külgazdasági és Külügyminisztérium egy cikkünkre reagáló közleményben azt állította: azért nem hívták meg Magyarországot az eseményre, mert „Joe Biden nem szokta meghívni Donald Trump barátait”.
A politikustól egy péntek délutáni online sajtótájékoztatón kértünk reakciót a budapesti nyilatkozatra.
A Szijjártó-féle külügy szerint Joe Biden azért nem hívta meg Magyarországot a demokráciacsúcsra, mert az Orbán-kormány Donald Trump barátjaMegszólalt az amerikai nagykövetség, a demokrácia leépítése miatt nem hívták meg az Orbán-kormányt a nagy nemzetközi csúcstalálkozóraAz amerikai diplomata közölte, nem hallott a magyar külügyi közleményről, és nem kívánja ismertetni a meghívásokkal kapcsolatos belső vitákat. - Az volt a célunk, hogy a csúcstalálkozó reprezentatív legyen, s a meghívott országok regionális és társadalmi-gazdasági szempontból sokfélék legyenek. Alaposan értékeltük, hogy mely kormányok állnak készen arra, hogy velünk együtt dolgozzanak azokért a célokért, amelyek a demokrácia csúcstalálkozó napirendjén szerepelnek. Szeretném hozzátenni, az Egyesült Államok elkötelezett amellett, hogy tovább erősítse kapcsolatait Magyarországgal, NATO-szövetségesünkkel, és közös érdekünk, hogy számos területen együttműködjünk, különösen a biztonság, a bűnüldözés, a gazdaság és az energetikai terén – hangsúlyozta Uzra Zeya.
Az amerikai külügyminiszter-helyettes fontosnak tartotta azt is megemlíteni, hogy a NATO-szövetségesek egysége és szolidaritása erősebb, mint valaha. – A NATO és a szövetségesek szilárdan támogatják Ukrajnát, hogy megvédje magát Oroszország brutális inváziójától – mondta.