munkahelyek;mesterséges intelligencia;ChatGPT;

Az építőipari és karbantartó munkások kevésbé fogják érezni
a hatást

- Háromszázmillió munkahelyet veszélyeztet a Mesterséges Intelligencia

A ChatGPT ugyan drámai változásokat fog okozni a munkaerőpiacon, de idővel helyreáll a rend, és hosszabb távon több humán munkaerőre lesz szükség. 

Háromszázmillió teljes állású munkakört automatizálhatnak valamilyen módon a vállalatok a legfejlettebb mesterséges intelligenciák (MI) közelmúltbeli megjelenési hullámának segítségével - állítja a Goldman Sachs amerikai székhelyű multinacionális befektetési cég és bank.

A generatív mesterséges intelligenciák, melyek az olyan programok alapját, mint a ChatGPT4 is alkotják hamarosan komoly munkaerőpiaci felfordulást okozhatnak. A cég közgazdászai azt jósolják, hogy a munkák 18 százalékát lehet komputerizálni világszerte, a hatások mélyebben érintik a fejlettebb gazdaságokat, mint a fejlődőket. Ennek az az oka, hogy az új technológiák a szellemi munkákat tudják átvenni, a kétkeziekkel szemben. Az adminisztratív dolgozók és a jogászok a legfenyegetettebbek, míg az építőipari és karbantartó munkások kevésbé fogják érezni a hatások. Az USA-ban és Európában nagyjából a munkák kétharmadát fogja helyettesíteni valamilyen szinten a gépi intelligencia, míg negyedét teljesen átveszi, vélekednek a bank szakemberei.

A ChatGPT már most sok üzleti vállalkozást arra késztetett, hogy újargondolja foglalkoztatáspolitikáját. A közgazdászok ugyanakkor megjegyzik, hogy az új technológia kezdetben munkahelyek megszűnéséhez vezet, de történelmi távlatban növeli a foglalkoztatottságot, mint ez már megtörtént a villanymotor vagy a számítógépek esetében. A MI széleskörű alkalmazása végeredményben növeli a munka termelékenységét és tízéves időtartamon belül hat százalékos GDP-növekedést eredményez világszerte. A legtöbb munkában, munkafolyamatban az MI csak részlegesen tud megjelenni, így inkább kiegészítőként, mint helyettesítőként szerepelhet. Az így felszabaduló munkaidőnek legalább egy részét az emberek kifejezetten produktív tevékenységekre fordíthatják, az USA-ban ez 25-50 százalék lehet. 

Betiltották a ChatGPT-t Olaszországban

Pénteken azonnali hatállyal betiltották az OpenAI mesterséges intelligencia chatbotjához, a ChatGPT-hez való hozzáférést Olaszországban, mert az állítólag adatvédelmi irányelveket sért, és nem megfelelőek az életkori szűrői sem - írja a 444.hu. Közben világszerte egyre növekszik a bizalmatlanság a mesterséges intelligenciával kísérletező alkalmazások és a közösségi média appok adatgazdálkodásával szemben. Mint ahogy lapunk is beszámolt róla, az elmúlt napokban több mint ezer tudós, kutató és tech-vezér kérte nyílt levélben a ChatGPT-t is fejlesztő Open AI-t és más mesterséges intelligenciával kísérletező cégeket, hogy függesszék fel a tevékenységüket addig, amíg nem születnek közös biztonsági protokollok, független szakértők bevonásával.

Március 31. és április 3. között kék díszkivilágítást kap a Gellért-hegyi Szabadság-szobor. Az autisták világnapja, április 2. alkalmából így hívják fel a figyelmet az érintettek helyzetére, nehézségeire.