Az átmeneti megtorpanás után újra előrenyomultak az orosz erők Bahmutban. Az amerikai Háborús Tanulmányok Intézetének (ISW) keddi jelentése szerint a városközpont közvetlen közelében vannak már a Wagner zsoldosok, a csoport tulajdonosa és vezetője, Jevgenyij Prigozsin hétfőn már a városházától alig egy km-re fekvő iskola épületében verte fel hadiszállását.
Talán ez az egyetlen, de ez is csak részben pozitív hír Vlagyimir Putyin számára, hiszen a hadsereg vezetésével, így közvetve a Kremllel is egyre nyíltabban szembeforduló félkatonai alakulat kegyvesztett vezetője, Prigozsin hírnevét öregbíti. Ezen túlmenően csak kudarcokat könyvelhetett el Putyin hadereje. Donyeck elővárosában, Avgyijivka térségében egyre nagyobbak a vesztességek, és a sokasodó utánpótlási és létszámbeli gondokat látszik igazolni az is, hogy, amint az ISW jelentés állítja, a Wagner zsoldosok egy csoportját át kellett ide irányítani, ami a korábbi bahmuti megtorpanást is magyarázza.
Mindeközben egyre több és hatékonyabb fegyver jelenik meg ukrán oldalon, amelyek egyre komolyabb gondokat okoznak a Kremlnek. Olekszij Reznyikov ukrán védelmi miniszter kedden megtette a nyitó tiszteletkört az országba beérkezett első brit Challenger 2 harckocsiban, az erről szóló vieofelvételt pedig Twitteren hozta nyilvánosságra. London további 14 ilyen harckocsit küld, amelyek Reznyikov szerint "hamarosan megkezdik harci bevetéseiket". Berlin hétfőn közölte, hogy 18 német Leopard 2 harckocsi és 40 Marder gyalogsági harcjármű is megérkezett Ukrajnába.
Az új fegyverek hatékonyságát igazolja, hogy az ukrán légvédelem az orosz hadsereg által hétfő este indított 15 iráni gyártmányú Sahed-136-os drónból 14-t megsemmisített.
Az orosz védelmi minisztérium kedden bejelentette, hogy lelőtt egy amerikai GLSDB rakétát, ami az első megerősítése annak, hogy Ukrajna ilyen lőszert kapott az Egyesült Államoktól. Ez a legnagyobb hatótávolságú a Nyugat által hivatalosan az ukrán hadseregnek szállított rakéták közül. A Reuters emlékeztet: a GLSDB-k hatótávolsága 150 km, és több rakétaindítóval indíthatók, amelyeket Ukrajna már kapott nyugati szövetségeseitől. Ez jelentős növekedés a HIMARS-rendszerekkel indított rakéták 80 km-es hatósugarához képest, és azt jelenti, hogy a Krím kivételével az orosz erők által megszállt ukrán területek bármelyike elérhetővé vált, ami arra kényszerítheti az amúgy is utánpótlásgondokkal küszködő Moszkvát, hogy lőszerraktárait és más katonai létesítményeit a frontvonaltól jóval távolabbra helyezze át.
A Kreml legnagyobb bosszúságát azonban az elvileg szövetséges Örményország okozta pillanatnyilag. Az örmény kormány ugyanis a Putyin ellen kiadott elfogatási parancs bejelentése után közölte, arra törekszik, hogy a Római Statútum részes államává váljon, ami a posztszovjet országot a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) joghatósága alá vonná. Moszkva tegnap súlyos következményekkel fenyegette meg Jerevánt, ha valóban meglépi ezt. Putyin utazási lehetőségei ugyanolyan vészesen szűkülnek, mint ahogy szövetségesi köre is zsugorodik. Örményországban Oroszország békefenntartó csapatokkal és katonai bázissal rendelkezik.