Miután a 2022-es országgyűlési választások előtt az Index egyik vezetője letiltott egy Márki-Zay Péterrel készült egyórás nagyinterjút, az azt készítő, védett korban lévő, betegszabadságról visszatérő újságírót, Torkos Matildot pedig elbocsátották, a portálnak most valamiért nem volt fontos az öncenzúra, újra nekifutott és közölt is egy interjút az ellenzék volt miniszterelnök-jelöltjével, Hódmezővásárhely polgármesterével.
Az interjú a készülődő Mindenki Magyarországa Néppárt témájával kezdődött. Itt Márki-Zay Péter elmondta, bár a Szegedi Járásbíróság jóváhagyta a párt bejegyzését, később a Polt Péter vezette Legfőbb Ügyészség megtámadta azt, a hatvan- és kilencvennapos határidők miatt így még sokáig elhúzódhat a bejegyeztetési folyamat. Az alapító tagok között polgármesterek és volt parlamenti képviselők is vannak. A párt alapító ülésén két-háromszáz emberre számít majd, a taglétszám pedig ötszáz és ezer között alakulhat reálisan - mondta, majd kifejtette, tagságra nem csak a Mindenki Magyarországa Mozgalomból számítanak, olyanok is jelentkeztek a pártba, akik a mozgalomban nincsenek benne. A mozgalmat a továbbiakban is megtartják.
Arról, hogy a hódmezővásárhelyi polgármestert több korábbi szövetségese - köztük Lukácsi Katalin és Kész Zoltán is - elhagyta, úgy fogalmazott:
„Rosszulesett, de lehetek megértő is. Egészen más volt a helyzet április 3-a előtt, amikor még arra készültünk, hogy van esély leváltani Orbán Viktort. Mindenki megálmodta magának, hogy egy szép új világban külügyminiszter vagy képviselő lesz. Április 3-án ezek az álmok szertefoszlottak, és nagyon sokan abban találták meg az új hivatásukat, hogy azokat rugdossák, akiket korábban támogattak. Én biztos nem így döntöttem volna, de nem fogom őket megtagadni. Hálás vagyok azért, amit addig csináltak.”
Szóba került az interjúban az ellenzék kampánytámogatása is, amiről a politikus úgy vélekedett, hogy nem azzal volt a probléma, hogy kevés volt a pénzük, hanem azzal, hogy azt sem tudták elkölteni.
„Az a 3,5 milliárd forint, amelyből az ellenzék kampányolt, annyi pénz, mint amennyit a Fidesz most januárban elfüstölt a 97 százalékos plakátkampányára. A pénzünkből mi dzsekikre, tollakra, szórólapokra, fizetett hirdetésekre, kampányújságokra, óriásplakátokra, hangszórós autókra, kampánybuszokra és -rendezvényekre költöttünk. Azért nem tudtunk minden pénzt elkölteni, mert hiába vásároltunk volna több óriásplakátot, ha senki nem adott hozzájuk helyet”
- jelentette ki.
A kormányzati dollárbaloldalozásban lévő felelősségéről Márki-Zay Péter azt mondta, már a választások előtt is teljesen felelősen beszélt a külföldön élő magyarok támogatásáról. Mindazonáltal nem tart attól, hogy a mozgalomnak félnivalója lenne támogatások miatt, mert „a titkosszolgálat már másfél évvel ezelőtt megpróbált mindent kideríteni, de csak hazugságokkal tudtak támadni a kampányban”.
Ami az ellenzéki pártokat illeti, úgy vélekedett, hogy a pénzen keresztül őket is sakkban tartja a kormány, hiszen ha a valódi problémákra rá mernek kérdezni, ami már a Fidesz köreit zavarja, akkor ugyanaz történik velük, mint korábban a Jobbikkal, amikor elvettek tőlük 800 millió forintot.
A politikus arról is beszélt, hogy szerinte diktatúrában élünk:
„A kérdés az, hogy mi a diktatúra definíciója. Nem az, hogy a fekete autóval elvisznek valakit, és agyonlőnek, hanem az, hogy nincs szabad és demokratikus választás, kizárt a hatalomváltás békés módja. Ma a Fidesz propagandamédiájával, anyagi erőfölényével és szinte naponta változó jogszabályaival szemben az ellenzék teljesen reménytelen helyzetben van”
- vélekedett. Ezért aztán az új pártja szerinte azért nem jelent hátrányt az ellenzéknek, mert egy diktatúrában egyetlen ellenzéki pártra sincs szükség. Diktatúra ellen pedig az egyetlen megoldás az ellenzéki kerekasztal, a bojkott, a szervezett obstrukció, a passzív ellenállás - fejtegette.
Az interjúban szóba került az is, hogy a Gyurcsány Ferenc vezette Demokratikus Koalíciót miért nem tartja rendszerellenzékinek (már azon túl, hogy az Orbán-kormány propagandagépezete számára a gyurcsányozás az örökké választási többséget garantáló recept - a szerk.). Arról, hogy a Fidesszel való lepaktálások vádját nem tudja bizonyítani, azt mondta: „Arra, hogy a Borkai-ügyhöz hasonlóan ezúttal három miniszterről voltak leleplező anyagok, amelyek soha nem jelentek meg? Hogy cserébe egy saját, botrányával jogosan kritizálható politikusuk úgy ülhetett be a parlamentbe, hogy ezt a Fidesz nem támadta? Vagy hogy egész pártok szabotálták az ellenzéki kampányt, visszatartva kampányanyagokat és üzeneteket, akár a minimálbér adómentességéről, akár arról, hogy eszünk ágában sem volt katonákat küldeni Ukrajnába? Persze, nagyon sok mindenre nincs konkrét bizonyíték, és ettől függetlenül nagyon sok mindenről tudunk.”
Arra a kérdésre, hogy a DK nyomán a Mindenki Magyarországa Néppárt is fogadna más pártból átlépőket, úgy válaszolt:
„Az alapítók között van volt jobbikos, volt kisgazda, volt liberális, volt MDF-es, és az egykori Együttből is sokan jelentkeztek. Senkit nem utasítunk el azért, mert korábban másik pártnak a szimpatizánsa vagy politikusa volt. Fideszest se, ezért jöhetett volna Hadházy Ákos is.”
Közlése szerint egyébként a Mindenki Magyarországa Néppárt kizárólag az európai parlamenti választáson indulna jövőre, mert az önrkományzatira ott van az MMM és a civilek. A jászberényi modell nyomán azt szeretné, hogy lehetőség szerint egyetlen párt se vegyen részt az önkormányzati választáson, mert legnagyobb esélye a helyi közösségeknek van a győzelemre.
Az Index újságírója a tervezett ellenzéki kerekasztalról szólva felvetette, hogy azzal nem lehet választási törvényt módosítani, politikai többség kell hozzá, és választást kell nyerni. Erre a hódmezővásárhelyi polgármester úgy felelt: "Harmincöt éve megcsinálták. Az MSZMP megtehette volna, hogy korlátlan ideig hatalomban marad, leválthatatlan volt abban a rendszerben, ahogy most a Fidesz rendszerében nem lehet leváltani Orbán Viktort.”
Amikor pedig szóba került, hogy az MSZMP-ben ekkorra megvoltak a törésvonalak, azt mondta:
„Jó kérdés, hogy egy maffián belül van-e törésvonal. Addig, amíg Orbán Viktor egy személyben bármit megtehet ebben az országban, nem láthatóak ezek a törésvonalak. Egyébként persze pontosan tudjuk, hogy ha Lázár János tehetné, akkor már rég leváltotta volna Orbán Viktort.”
Végezetül szó esett a saját hódmezővásárhelyi pozíciójáról is, erről Márki-Zay Péter azt mondta, nem látja, hogy a helyiek tömegével átálltak volna a Fideszhez az elmúlt időszakban, a vásárhelyiek többsége továbbra is mellette van, az a kérdés, mennyien mennek el majd szavazni. Tapasztalata szerint ugyanis az emberek félnek: – Folyamatos a bombázás, a hazudozás, a támadás ellenünk, és mindez a vásárhelyiek kedvét is elveszi a közélettől. Felhagynak a politizálással, és elmennek külföldre. Öt év után azt látom, hogy az emberek újra félnek. Van olyan aktivistánk, aki azt mondja, hogy a fia most egy Lázár Jánoshoz tartozó területen dolgozik beosztottként, és Lázár megmondta neki: semmi kritikusat nem kommentelhet a Facebookon - mondta. Hozzátette, ha a miniszter valóban meg akarná nyerni a vásárhelyiek szívét, akkor a város megsegítésén és nem az ellehetetlenítésén dolgozna.
Azt az Index azt nem kérdezte meg a politikustól, mit szól a korábbi interjúja letiltásához.
Márki-Zay: Gyurcsány és Jakab pisilni is együtt ment ki a pártelnöki értekezletekrőlHódmezővásárhelyi szennyvíztisztító korszerűsítésének milliárdos támogatását kaszálta el Lázár JánosMárki-Zay Péter: Sokak szerencséje, hogy nem a feleségem irányítItt a bejelentés, megnevezte a pártját Márki-Zay Péter