;

halálos áldozatok;Tunézia;hajószerencsétlenség;illegális migráció;

Mentőcsapatok túlélők után kutatnak, miután március közepén elsüllyedt egy hajó Olaszországi délkeleti partjainál, legalább 72 bevándorló életét vesztette.

- Elsüllyedt két hajó Tunézia partjainál, legalább 29 afrikai bevándorló vesztette életét

Az elmúlt négy nap során öt hajó süllyedt el csak a dél-tunéziai Szfaksz partjainál.

Legalább 29, a Földközi-tengeren Olaszországba igyekvő fekete-afrikai bevándorló vesztette életét azután, hogy elsüllyedt két hajó Tunézia partjainál – közölte vasárnap a tunéziai parti őrség a Reuters hírügynökség jelentése szerint.

Az elmúlt négy nap során öt hajó süllyedt el csak a dél-tunéziai Szfaksz partjainál, legalább 67 ember eltűnt, kilenc életét vesztette. A tunéziai parti őrség közlése szerint az elmúlt négy napban 80, Olaszország felé tartó hajót tartóztatott fel, és több mint 3000, többségében fekete-afrikai országokból származó bevándorlót vettek őrizetbe.

A tunéziai csendőrség egyik magas rangú tisztségviselője a hírügynökségnek elmondta, a parti őrség további 11 embert mentett ki az északabbra fekvő Mahdia partjainál.

Az ENSZ adatai szerint az idén legalább 12 ezer bevándorló érte el Olaszországot Tunéziából indulva. A tavalyi év ugyanezen időszakában ez a szám 1300 körül volt.

Tunéziai adatok szerint az idei év első negyedévének végéhez közeledve az észak-afrikai arab ország parti őrsége több mint 14 ezer bevándorlót akadályozott meg abban, hogy útnak induljon a tengeren, miközben a tavalyi év első három hónapjában ez a szám 2900 volt.

Az olasz parti őrség csütörtöki tájékoztatása szerint körülbelül 750 bevándorlót mentettek ki a tengerből a dél-olaszországi partoknál folytatott két művelet során. Giorgia Meloni olasz miniszterelnök pénteken azt mondta, hatalmas migrációs hullám érheti el Európát abban az esetben, ha nem biztosítják Tunézia pénzügyi stabilitását. Meloni felszólította a Nemzetközi Valutaalapot (IMF) és több országot, hogy segítsenek Tunéziának gyorsan elkerülni az összeomlást.

Míg korábban Líbia volt a kiindulópontja azoknak az embereknek, akik az afrikai és közel-keleti szegénység és fegyveres konfliktusok elől megpróbáltak Európába eljutni, mostanra ez az ország Tunézia lett.

Az orosz elnök egy korábbi interjúban azt mondta, a Nyugat által Ukrajnának adott fegyverszállítmányok „fenyegetést jelentenek Oroszországra”.