;

Szépművészeti Múzeum;tárlat;

- Túl a csúcson

Csontváry, Reigl, Baselitz, Renoir: bár valószínűleg évtizedekig nem lesz olyan pazar éve a Szépművészeti Múzeumnak, mint az elmúlt esztendő volt, az idei kiállítási program sem lesz átlagos.

Ugyan múlt évben a pandémia is „besegített” a Szépművészeti Múzeum kiállítási programjának összeállításába, annyi bizonyos, a világ bármely nagy múzeuma elirigyelhette, hogy Cezanne, Bosch, Matisse és El Greco nagyszabású tárlatait mutatta be egymás után a budapesti múzeum. A tárlatokat több mint 750 ezren látták, sőt, a Magyar Nemzeti Galéria látogatóival együtt a múzeum egymilliósnál is nagyobb közönséget fogadott. Utóbbi helyszínen többek között Szinyei Merse Pál nagy kiállítása, valamint a még két hétig látható Vaszary-tárlat volt a közönségcsalogató, Vaszary János kiállításának látogatószáma is 80 ezer fölött jár.

Meglehet, legközelebb ilyen erős évet a Szépművészeti Múzeumban csak az unokáink fognak látni – mondta keddi sajtótájékoztatóján a Szépművészeti Múzeum – Magyar Nemzeti Galéria főigazgatója, ám Baán László az idei év programja miatt sem szégyenkezhet. Április 13-án például rögtön egy Csontváry-emlékkiállítással tisztelegnek a 170 éve született festőnagyság előtt – utoljára 1963-ban volt látható Csontváry-tálat a Szépművészetiben. Bár az emlékkiállítás nem nagy életműtárlat lesz, a mester életművének legfontosabb képeit be fogja mutatni, így ott lesz a 30 négyzetméteres Baalbek című festmény is, valamint több magángyűjteményben lévő mű, az Áldozati kő Baalbekben, valamint a Naplemente a Nápolyi-öbölben című alkotás is, amelyekkel utoljára 1994-ben a Magyar Nemzeti Galéria kiállításán találkozhatott a nagyközönség. A Csontváry-tárlattal egyidőben pedig Gulács-tárlat nyílik a galériában – 1922-ben, mikor az Ernst Múzeumban volt Gulácsy kiállítása, tervbe volt véve, hogy művei mellé Csontváry képeit állítsák ki. Baán László emellett megjegyezte: a nemzeti galéria Pécsen letétbe helyezett Csontváry-képeinek a letéti szerződését tíz évvel meghosszabbították, és egy korábbi felvetésre megerősítette, szerinte jó helyen van Pécsett a Csontváry Múzeum. A budapesti Csontváry-tárlat Pécsen is bemutatkozik majd a Janus Pannonius Múzeumban, és amíg a pécsi Csontváry-képek a fővárosban vendégeskednek, a két intézmény együttműködésének köszönhetően egy Toulouse-Lautrec munkáiból összeállított válogatás mutatkozik be Pécsett.

Renoir Fekvő női akt (Gabrielle) című remekművét 12 millió dollárért vásárolták meg 2019-ben

A Szépművészeti Reigl Judit kései rajzait május 25-től mutatja meg, a múzeum grafikai kiállítótere – amely a teljes múzeumépület elmúlt években lezajlott átfogó rekonstrukciójának részeként újult meg – június 8-tól fogadja a látogatókat az idén 85 éves Georg Baselitz, valamint a XVI. századi itáliai mester, Andrea Schiavone grafikáinak együttes bemutatásával.

A nagy blockbuster tárlat nyitását szeptember 21-re időzítették: A festő és modelljei címmel ekkortól lesz Pierre-Auguste Renoir alakábrázolásait a középpontba állító nagykiállítás a párizsi Musée d'Orsay-val és Musée de l'Orangerie-vel együttműködésben – ez lesz Magyarországon az első nagy Renoir-tárlat. A kiállítás apropóját egy 2019-es gyűjteménygyarapítás adta, amikor a múzeum 12 millió dollárért megvásárolta Renoir Fekvő női akt (Gabrielle) című remekművét. Ezen a kiállításon láthatják először együtt a látogatók a francia mester 1903 és 1907 között alkotott három nagy, fekvő női aktját, melyek a tárlatot szervező három intézményhez tartoznak.

Tizennégy bemutatót és szláv szezont ígér a Magyar Állami Operaház jelenlegi vezetése a következő 2023/24-es évadra.