"A kijevi vezetés körültekintően, kapkodás nélkül készül az ellentámadásra" - hangsúlyozta az Ukrajna 24 tv csatorna szerdán este sugárzott műsorában Olekszij Danilov, az Ukrán Nemzetvédelmi és Biztonsági Tanács titkára. "Türelemre és kiegyensúlyozott döntésekre van szükség, minden a tervek szerint halad, az ukrán tervek szerint, nyomatékosította, nem pedig úgy, ahogy mások javasolják. Senkinek ne legyen kétsége afelől, hogy Ukrajna folytatja harcát a függetlenségéért és a megszállt területek felszabadításáért. A terroristákkal semmilyen kompromisszum nem lehetséges, Ukrajna nem szándékozik földjének egyetlen darabkáját sem másnak átadni."
Érkeznek a vadászgépek is
A lengyel államfő csütörtökön, a szlovák kormányfő pénteken jelentette be, hogy országaik MíG 29-es vadászgépeket adnak át Ukrajnának. Andrzej Duda bejelentése szerint Varsó első szállítmányként négy vadászgépet küld Kijevnek, de végső, összesített számot nem hoztak nyilvánosságra.
Eduard Heger pénteken közölte: Szlovákia átadja Ukrajnának MiG-29-es vadászgépeit és a KUB rakétaelhárító rendszere egy részét. Az ügyvivő kormány egyhangúlag döntött a kérdésben. Bár Szlovákiában politikai vihart kavart a vadászgépek ügye – Robert Fico szociáldemokrata Smer pártja illetve a szélsőjobb alakulatok ellenezik a fegyverszállítmányokat - a kormányfő hangsúlyozta, a hadi felszereléseket az alkotmánnyal összhangban ajándékozza el a kabinet. Az átadással egyetért Zuzana Caputová államfő is.
Heger jelezte, hogy a vadászgépek átadásának folyamatát Pozsony koordinálja „Lengyelországgal, Ukrajnával és további szövetséges államokkal”. Ugyanakkor hangsúlyozta: a MiG-ek a civil lakosság védelmét fogják szolgálni, és visszautasítja, hogy Szlovákia ezzel a lépéssel a háború részesévé válik.
Szlovákia az átadott eszközökért ellentételezést kér az Európai Békekeretből, ugyanakkor az Egyesült Államok kétoldalú ajánlatot tett 700 millió dollár értékű haditechnikai felszerelés átadására. Az Ukrajnának átadott haditechnika 900 millió dollár értékű.
Danilov kiemelten méltatta a Bahmut város védelmében helytálló ukrán harcosok hősiességét és a nyugati partnerek segítségét.
Mindkettőről kiemelten volt szó az ugyancsak szerdán - online formában lezajlott - ramsteini találkozón is. Az Ukrajna védelmét szolgáló támogatásokat összehangoló kontaktcsoport immár tizedik ülését követő sajtótájékoztatót a YouTube-on közvetítette az Espreso tévécsatorna. Lloyd Austin amerikai védelmi miniszter szavai szerint "egyenesen hihetetlen" az az elszántság, ahogy az ukrán katonák védik a várost, Oroszország hónapok óta minden különösebb siker nélkül folytatja ott harcát, és nagy veszteségeket szenved. Az amerikai tisztségviselő hozzátette: egyedül Ukrajnára tartozik, meddig folytatják a város védelmét. Volodimir Zeleszkij elnök hozza meg a döntéseket, ha ő úgy dönt, átcsoportosításra van szükség, az még nem jelenti a vereséget. Fontos, hogyan védik meg az emberek életét, hol és milyen hosszú ideig folytatják a védelmet. „Ezt nekik kell eldönteniük, nem nekünk. Bárhogy döntenek, mi támogatni fogjuk Zelenszkij elnököt és a vezérkart” - jelentette ki az amerikai védelmi miniszter, és hozzátette: reméli, hogy az Egyesült Államoknak és szövetségeseinek sikerül lehetőséget teremteniük arra, hogy Ukrajna változtasson a harci cselekmények dinamikáján.
A tizedik Ramstein délutánján előbb Olekszij Reznyikov védelmi miniszter, majd esti videóüzenetében Volodimir Zelenszkij elnök nyilatkozott igen elégedetten az újabb segítségről. Kilenc ország kész 150 Leopárd harckocsit átadni Ukrajnának, és légvédelmi rendszereket is kaphat az ország.
Eközben szaporodnak a hírek az ellentámadás előkészületeiről. Elemzők, köztük katonai szakértők egyaránt úgy látják, hogy legkorábban az idén április 16-án esedékes az ortodox húsvét után, és legkésőbb május közepén indulhatnak meg az offenzíva, három irányban egyszerre, és később születik majd döntés arról, melyik lesz a főirány. Egyebek közt még az is szóba került, hogy Herszontól megkísérelnek kijutni a Krím félsziget irányába, többen ezt tartják a legkevésbé valószínűnek. Addig is minél több ellenséges vezetési pontot és utánpótlási vonalat kell megsemmisíteni illetve ellehetetleníteni, hogy könnyebb legyen majd előre nyomulás. Sok függ az időjárástól is: latyakos időben nagyon bonyolult a nehéz harci technika mozgatása.
A Bahmut körül folyó harcok e tekintetben is hangsúlyosan szerepelnek a különféle megnyilatkozásokban. Szerhij Cserevatij, a Keleti hadműveleti csoport szóvivője elismerte, hogy a város műveleti szempontból talán nem olyan jelentős, szimbólumként, sőt azon túl is viszont roppant fontos: a hősiesség, a kitartás jelképe. Amíg kitartanak a védők, folyamatosan lehet zaklatni az ellenséget, minél több katonáját megsemmisíteni illetve harcképtelenné tenni, harci szellemét gyöngíteni. Egyúttal lehetőség van rá, hogy minél több ukrán katonát fölkészítsenek a következő időszak feladataira és az újonnan hadrendbe álló eszközök kezelésére - érvelt a szóvivő. Valerij Zaluzsnij, az ukrán fegyveres erők főparancsnoka pedig, eloszlatandó a feltételezéseket, hogy e tekintetben véleménykülönbség volna közte és Volodimir Zelenszkij elnök között, kijelentette: Bahmut védelme kulcsfontosságú az egész front védelmének szempontjából.