Ukrajna;háború;

Bahmut

- Nem adják könnyen az ukránok Bahmutot

Jövő héten Moszkvában Vlagyimir Putyin orosz elnökkel tárgyal Hszi Csin-ping kínai elnök, közölte a Reuters. A Wall Street Journal pedig úgy értesült, hogy ezt követően Volodimir Zelenszkij ukrán államfővel is eszmét cserél. Ez lesz az első megbeszélés a kínai és az ukrán elnök között az orosz agresszió tavaly februári megindítása óta. Mint a WSJ értesült, a tárgyalásra online formában kerítenek sort.

Az Európai Bizottság májusban értékeli először Ukrajna helyzetét annak kapcsán, mennyit haladt az Európai Unió tagjelölti kritériumainak teljesítésében – közölte Olha Sztefaniscsina európai és euroatlanti integrációért felelős miniszterelnök-helyettes.

Mind orosz, mind ukrán közlés szerint a kelet-ukrajnai Bahmut városa körül zajló heves harcok egyre inkább a város központja felé tolódnak. A Wagner zsoldoscsapat támadó egységei a központ felé nyomultak előre különböző irányokból, és megpróbálták "áttörni csapataink védelmi pozícióját" – közölte Olekszandr Szirszkij, az ukrán szárazföldi erők parancsnoka.

Közben Jevgenyij Prigozsin, Wagner vezetője azt mondta: "Minél közelebb kerülünk a centrumhoz, annál hevesebbek a harcok". Prigozsin elismerte: az ukránok "minden méterért" harcolnak. "A helyzet nagyon nehéz" – írta. Az ukrán hadsereg "végtelen tartalékokat" vetett be, tette hozzá.

A Bahmutért folytatott harcban központi szerepet játszanak a Wagner-csoport zsoldosai. 

Az ukrán csapatok a város nyugati részét, az orosz zsoldosegységek a keleti rész városrész nagyobbik hányadát ellenőrzik. A brit hírszerzés szerint a frontvonal a települést átszelő Bahmutka folyó. Legutóbb az ukrán hadsereg azt közölte, a Bahmutért folytatott heves harc segít időt nyerni az orosz hadsereg elleni ellentámadás előkészítésére.

Bahmutért már tavaly nyár óta heves harcok dúlnak. Egyes szakértők megkérdőjelezik, van-e értelme tartani a várost az ukránok részéről, megfigyelők kétségbe vonják a település stratégiai jelentőségét. A hónapok óta tartó, súlyos áldozatokkal járó harcok miatt azonban a város időközben mindkét fél számára nagy szimbolikus jelentőségre tett szert.

A Bloomberg forrásai szerint India nem fogja megszegni az Oroszországgal szembeni nyugati szankciókat, beleértve a Moszkvától való olajvásárlásra kivetett 60 dolláros árplafont. A kormányzati hatóságok arra kérték a bankokat és a kereskedőket, tartsák be a szabályokat – közölték a Bloomberg forrásai. Indiai tisztviselők nem nyilatkoztak arról, hogy támogatják-e a szankciókat és a Hetek Csoportja által Oroszországgal szemben bevezetett árplafont.

Lavrov szerint a grúz tiltakozásokat „természetesen külföldről szervezik”.