;

Karácsony Gergely;nőnap;egyenjogúság;

2022. szeptember 9. 
Karácsony Gergely az idei ARC plakát kiállításon.

- „Már megint öregedő öltönyös urak érzik magukat felhatalmazva arra, hogy megmondják, mi a helyes női szerep”

Karácsony Gergely szerint a „lekezelő és kéretlen életvezetési iránymutatások” szülik „a visszataszítóan prosztó macsó dumákat” a közbeszédben. 

Bevallom, azok közé tartozom, akikben ambivalens érzések kavarognak nőnapon. Mert a nőknek járó megbecsülés és tisztelet nem ünnepnapok kérdése, hanem a hétköznapoké. A megbecsülés és a tisztelet kifejezésével nem egy napon van dolgunk az évben, hanem 365 napon – jelentette ki a főpolgármester abban a videóban, amelyet nőnap alkalmával tett közzé.

Karácsony Gergely szerint noha nem árt a virág, de nem csak gesztusok kellenek, hanem tettek sorával kötelességünk méltó helyet követelni a nőknek. A nőnap emlékeztessen bennünket arra, hogy a kötelességünket még nem teljesítettük, a munka még nincs elvégezve - vélekedett. Ezt követően azzal folytatta, rossz érzése van, ugyanis ma Magyarországon mintha a női egyenjogúság ügyében visszafelé haladnánk az időben. 

„Már megint öregedő öltönyös urak érzik magukat felhatalmazva arra, hogy megmondják, mi a helyes női szerep, hogy hol is van – szerintük – a nők helye. Hogy hogyan kellene élniük, hogyan kellene élnünk együtt.”

A városvezető úgy látja, ezek a „lekezelő és kéretlen életvezetési iránymutatások szülik a visszataszítóan prosztó macsó dumákat a közbeszédben”, ami aztán az élet minden más területén megmutatkozó hátrányos megkülönböztetést eredményezi. Azt hangoztatta, Magyarországon egyre több dolgunk van azzal, hogy megküzdünk a nőket érő a hátrányos megkülönböztetés, kirekesztés, sőt sokszor a bántalmazás minden formájával. Hangsúlyozta, a demokratikus politika nem lehet más, csakis feminista. Amikor mi, Budapesten, minden elénk görgetett akadály ellenére is ragaszkodunk az elveinkhez és értékeinkhez, akkor ehhez a demokratikus, vagyis egyben feminista politikához is ragaszkodunk - fűzte hozzá. 

„Ahhoz a Budapesthez, ami a szabadság és a szabad önkifejezés városa. Ahhoz a Budapesthez, ahol a nők helyet kapnak a városvezetésben, a legfontosabb városi cégek élén is. Ahhoz a Budapesthez, ahol a nőknek tisztelet és megbecsülés jár. Ma, nőnapon. És az év összes többi napján” - zárta gondolatait Karácsony Gergely. 

Fontos pillanata ez a magyar zsidóságnak, hiszen az évszázados múltjára méltán büszke magyar ortodoxia fennmaradása és megmaradása a tét – írták felhívásukban a neológ irányzathoz tartozó Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) rabbijai.