infláció;

- Fékezgető infláció

Aligha mondható el a hazai, mérvadónak tekintett gazdasági médiáról, hogy alapjában véve pesszimista lenne. Arról a februári évesített 25,4 százalékos inflációról, amely mindössze 0,3 százalékkal kedvezőbb, mint az egy hónappal ezelőtti, ilyen címekkel adtak hírt: "Végre lejtmenetbe kapcsolt...", "Itt az inflációs fordulat, csökkenő pályára állt a drágulás Magyarországon." S még a bizonytalanabbak is így teszik fel a kérdést: "A legrosszabbon már túl vagyunk?".

A már-már eufóriát tükröző hangulatról józanabbra váltva: semmi okunk nincs az örömködésre. Ugyanis februárban nemcsak, hogy nem állt meg az elmúlt évtizedek legdrasztikusabb drágulási hulláma, hanem a fogyasztói árak egy hónap alatt 0,8 százalékkal még tovább is növekedtek, amiről, ha már a kedvező tendenciára vágyunk, akkor csak annyit: egy leheletnyivel kisebb, mint a közelmúltbeliek. Az Európa-rekordernek számító hazai élelmiszerárak januárban ennek több mint kétszeresével, 1,7 százalékkal drágultak. A nyugdíjas infláció mértéke pedig évesítve szinte súrolja a 27 százalékot. (Emlékeztetőül az időskorúak járadékai januárban mindössze 15 százalékkal növekedtek!)

Jó másfél esztendeje drágulási hullám söpör végig a világ minden táján, köszönhetően az energiaárak elszabadulásának. Azonban már nyolcadik hónapja, hogy megfordult ez a folyamat, s az áresés a jellemző. Ennek is köszönhető, hogy Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezethez (OECD) tartozó 38 ország felében már mérséklődött a magyarországit korábban sem elérő áremelkedési ciklus, amely napjainkban átlagosan 9 százalék alá süllyedhet. (Az euróövezetben ez már meg is történt.) Sehol sincs nyoma háborús (szankciós) inflációnak, ami az Orbán-kormány harsány, önmentegető, figyelemelterelő szándékú propagandájának legfontosabb sarokköve. A bűnbakképzés ugyanakkor felerősödött Varga Mihály pénzügyminiszter Index-beli megszólalásában, ahol mindenért a jegybankot kárhoztatta. mondván "Az elmúlt hónapok döntései, főként azok, amelyek rögtön befolyásolták az árfolyamot, nem voltak kedvezőek az inflációra nézve." Az egyébként többnyire megfontoltságot színlelő tárcavezető ezúttal alaposan mellélőtt, a forint árfolyama az elmúlt félévben 6 százalékkal erősödött - 2023-ban is 3 százalékkal - az egy esztendővel korábbihoz képest. Vagyis a "rögtön befolyásolás" ezúttal egyértelműen hasznos volt. De Matolcsy György jegybankelnök sem maradt adós a kormány véleménye szerint negatív fordulatot hozó gazdaságpolitikájával szemben: "Az élelmiszer-ársapkák rontották a helyzetet, az élelmiszeripar termelékenysége a második legalacsonyabb az EU-ban" - mondta szerdai parlamenti felszólalásában. Álláspontja szerint ez is közrejátszik abban, hogy az Orbán-kormány negatív fordulatot hajtott végre Magyarország gazdaságpolitikájában.

A még hosszú ideig a brutális drágaságot elszenvedő lakosság helyzetét további áremelkedésektől való félelem hatja át. A szolgáltatások díjnövekedése már belátható közelségbe került. A sanyargató inflációnktól is elvárható: a csúcson kell abbahagyni! Kellene...