;

18+;prostitúció;állami média;Kékfény;

Képünk illusztráció

- Elégedett magával a Kékfény bordélyhálózattal lebukott egykori munkatársa, négyszer annyit keresett, mint riporterként

Berkes Béla saját elmondása szerint nagyon szerette működtetni a bordélyhálózatot, a lányok között is sok barátja lett.

Interjút adott a 444-nek Berkes Béla, az állami média Kékfény című műsorának elbocsátott riportere, aki egyebek közt azzal vált nevezetessé, hogy a bűnügyi anyagok készítése mellett bűncselekmény elkövetésében is jeleskedett. Nem is akármilyenben: a vád szerint országos bordélyhálózatot tartott fenn.

A Pétervásárán készült meglehetősen őszinte és személyes hangvételűre sikerült, a lap újságírója ugyanis kollégája volt Berkes Bélának a Roma Sajtóközpontban (RSK), még a 2000-es évek elején. Életútjára röviden kitérve elmondta, egy klasszikus putriban született a cigánytelepen, húsz évesen került Budapestre egy gyakornoki program keretében. Életét „egy csomó szempontból teljesen tipikusnak” nevezte, két anyukától három gyereke van, és van már egy két és fél éves unokája is, de mindezek ellenére nagyon régóta szingli.

Az állami médiában 2006-ban indult gyakornoki program, itt több szerkesztőséget is végigjárt, végül kikötött a Kékfénynél. Az itteni légkörről azt mondta: „2010-ben, a kormányváltáskor kipucolták az összes barátomat az MTV-ből, a Kékfényt viszont azóta is békén hagyták. Az a nyugalom szigete volt mindig, szerettem csinálni. De egy idő után unalmas lett, a 23. pedofilos anyag intellektuálisan már nem akkora kihívás.” Mint fogalmazott, „roma téma” nem volt a műsorban, figyeltek arra, hogy a bűnnek nincs bőrszíne, korrekt volt a csapat. 

„Ezért is szégyellem magam, hogy őket ilyen helyzetbe hoztam. Nem érdemelték ezt, miközben ők mindig tisztességesek voltak velem. De hát azzal mégsem állhattam eléjük, hogy izé, figyelj már, van ez a másodállásom”

- mondta.

Az interjúból ugyanakkor kiderült, gondolkozott egy ideig a felmondáson, részint azért, mert a bűncselekményből sokkal többet keresett, mint az állásából: számításai szerint körülbelül négyszer annyit. Végül azonban mégis maradt a „főállásában”, hiszen mégiscsak az volt a stabil, bejelentett munkaviszonya és szerette csinálni. Az általa működtetett bordélyhálózattal kapcsolatban viszont hozzátette:

„A másikat is nagyon szerettem, az egy nagyon érdekes világ. Nagyon sok barátom lett a lányok között.”

Azt is elmondta, hogy bár a gyanúsítás szerint másfél éve kezdte a „lakásozást”, valójában korábban fogott bele. Ez elmondása szerint teljesen véletlenül kezdődött, mivel nagyon kedvező feltételekkel lehetett kivenni egy airbnb-s pesti lakást, egy korábbi barátnője pedig jelezte neki, hogy „óriási igény van a bújós randilakásokra”, amiket csak pár órára vesznek ki. Ő így is tett, mígnem észrevette, hogy egyre több lány keresi és nem órákra, hanem napokra veszik ki. Ez pedig neki sokkal kényelmesebb volt így.

Elmondása szerint néhány év alatt összesen 16 lakásban több mint 300 „melós lány” fordult meg, ezzel mintegy 30 millió forintot keresett. Ez prostitúció elősegítésének minősül, a rendőrség szerint viszont valójában bordélyhálózatot tartott fenn, amire súlyosabb a kiszabandó büntetés. Berkes Béla viszont azt állítja, senkit nem használt ki, bordélyról és futtatásról nem volt szó, nincs kár, sértett vagy áldozat, ezért „tiszta a lelkiismerete”, leszámítva, hogy volt kollégáit kellemetlen helyzetbe hozta.

Nem létező ékszereket árult a reménybeli vevőknek. Egyik áldozata a saját nagyanyja volt.