tüntetés;Magyar Posta;bérkövetelés;

- Több száz postai dolgozó tüntetett béremelésért szombaton Budapesten

Azt szeretnék, ha a fizetésük az inflációval együtt nőne.

Néhány száz fős tömeg tüntetett Budapesten, a Batthyány téren és a Fő utcában, az összegyűltek a postai dolgozók béremeléséért emeltek szót - írja a Magyar Hang.

A Postások Független Érdekvédelmi Szövetségének elnöke, Pfeifer Tamás leszögezte, politikamentes demonstrációra gyűltek össze. Őket és a Kézbesítők Szakszervezetét kizárták a Magyar Postánál zajló bértárgyalásokból, miután nem írták alá a három évre szóló, összesen 15 százalékos alapbér-fejlesztésről szóló bérmegállapodást 2021-ben. Tusz Ferenc, a Kézbesítők Szakszervezetének elnöke arról beszélt, hogy bár kérték, hogy részt vehessenek a bértárgyalásokban, ezt a megállapodást aláíró két másik szakszervezet - a Postás Szakszervezet és a Magyar Postások Érdekvédelmi Szövetsége - nem szeretné.

A 2023-ra szóló bérmegállapodás egészen pontosan 2 százalékos béremelést irányzott elő, a bértárgyalásban résztvevő szakszervezetek pedig hosszas huzavona után 3 százalékot tudtak elérni. A tüntetés bejelentése után hirtelen tíz százalékos béremelésről szóltak a hírek, ám Tusz Ferenc szerint ezzel sem lennének előrébb. Inflációkövető bérfejlesztést szeretnének, ugyanis a Magyar Posta mintegy 25 ezer alkalmazottjának csaknem fele, 12 ezer 200 munkavállaló a garantált bérminimumból kénytelen tengődni.

Dobi István is, a Szolidaritás Autóbusz-közlekedési Szakszervezet elnökeként szolidaritását fejezte ki a postai dolgozóknak, s elmondta, árulás a dolgozók érdekei ellen az, ha valaki 3 éves bérmegállapodást ír alá, 2021-ben ugyanis senki nem láthatta előre, hogy milyen gazdasági körülmények között kell majd 2023-ban dolgozni.

A demonstráció keretében átadtak egy petíciót a Nagy Márton vezette Gazdaságfejlesztési Minisztériumnak, ebben idén év elejéig visszamenőleg inflációkövető alapbérnövelést követeltek, emellett átfogó képet szeretnének kapni a postát érintő stratégai elképzelésekről.

Amint arról a Népszava is beszámolt, február végén 1200 ember kirúgását jelentette be a Magyar Posta az „Európát sújtó és elhúzódó szankciós energiaválságra” hivatkozva.

A TV2 és a Ripost azóta sem óhajtja végrehajtani a bírósági ítéletet.