Ukrajna;orosz megszállás;

- Öldöklő csata folyik Bahmutért, Kijev szerint kritikus a helyzet

Könnyen lehet, hogy végül az inváziós erők kezére kerül a teljesen szétlőtt város. 

A honvédő katonák a kelet-ukrajnai Bahmutban és környékén további lövészárkokat ástak, hogy így próbálják meg feltartóztatni az ellenséges erőket - derül ki a Reuters beszámolójából. 

Az egyik tisztviselő is elismerte, hogy a helyzet kritikus, a harcok éjjel-nappal folynak. „A megszállókat nem érdeklik a veszteségek, miközben a várost ostromolják. Erőinknek az a feladata Bahmutban, hogy minél nagyobb veszteséget okozzanak az ellenségnek. Több száz emberéletbe kerül minden egyes méter, amit sikerült előrehaladniuk” - fejtegette.

Bahmut látképe

Hozzáfűzte, a lehető legtöbb lőszerre van szükségük, ugyanis több orosz katonával kell szembenézniük, mint amennyi muníciójuk van megsemmisítésükhöz. Nem az ellenséges katonák száma a lényeges, hanem a technológia - jegyezte meg. Egy ismert katonai elemző szerint az elmúlt 24 órában az ukrán erők több mint 170 támadást vertek vissza a frontvonal öt fő szektorában.

Oleg Zsdanov kifejtette, az oroszok északról, keletről és délről próbálják bekeríteni a honvédő csapatokat, s egyyedül a nyugati oldal az egyetlen, ahol nem a megszállók, hanem az ukránok kezdeményeznek. Az ukrán fegyveres erők vezérkara csütörtök este arról számolt be, hogy visszavertek több, Bahmuttól nyugatra fekvő település elleni orosz támadást. Emellett a középső, zaporizzsjai területen és a déli fronton lévő Herszon régióban az orosz erők több mint 40 várost és falut lőttek.

Közben Washington várhatóan egy új, 400 millió dolláros katonai segélycsomagot fog bejelenteni. Feltehetően ez Joe Biden amerikai elnök és Olaf Scholz német kancellár találkozóján is előkerül. Az Egyesült Államok eddig közel 32 milliárd dollár értékben biztosított fegyvereket Ukrajnának, hogy megvédje magát Oroszországgal szemben, amely tavaly február 24-én megszállta nyugatbarát szomszédját.

A két vezető feltehetően megvitatja azon aggodalmakat is, amelyek szerint Kína halált okozó fegyvereket szállíthat Oroszországnak. Washingtoni tisztviselők korábban azt közölték, hogy ugyan Pekingben még nem született döntés erre vonatkozóan, de nem is vetették el ennek lehetőségét. 

A háború kirobbantása óta először beszélt egymással magas rangú amerikai és orosz magas rangú tisztségviselő.