;

ketrecharc;

A riválisok a széria egyik legkellemetlenebb ellenfelének tartják Kertész Mátét (jobbra), mert noha nem extraklasszis az MMA egyik szegmensében sem, de állva és a földön is rettenetesen erős: idő előtt még egy meccse sem fejeződött be, pedig ebben a műfaj

- Ketten mennek be, de csak egy jön ki

Európa egyik vezető MMA szervezete, az Oktagon a sportág legrangosabb sorozatát hozta össze, az egymillió eurós összdíjazású szériában a legjobb magyar, Kertész Máté is indul.

Nem kezdő a szakmában az egyik legnevesebb magyar harcművész, akinek korábban már egy lekötött világbajnoki címmérkőzése is volt, de azt pechére keresztül húzta a Covid-világjárvány, és emiatt kénytelen-kelletlen, de lefújták a partit. Amin amúgy jó eséllyel pályázott volna a súlycsoport vb-címére Kertész Máté, de ez már a múlt.

A jelen pedig, hogy a harcművész az Oktagon szervezte Tipsport Gamechanger gála egyik szereplője lesz a hétvégén: a szlovák és cseh vállalkozás egyedülálló az európai MMA-ban, és a projekt lényegében a semmiből, néhány év alatt nőtte ki magát az egyik legjelentősebb szervezetté, amelynek rendezvényei messze túlnőttek Európa határain: online már 64 országból követik versenyeiket.

Nem véletlenül, a 16 legjobb európai bunyóst invitálták a szervezők az oktagonba: a sorozat presztízséről annyit, hogy a műfajban kiemelkedő, egymillió eurós összdíjazással honorálják a versenyzőket. A széria iszonyatos terhelést jelent: a szombati ostravai gála után májusban Prágában, júniusban Oberhausenben folytatódik a show és még két, később kijelölendő helyszínen is egymásnak esnek a legjobbak.

„Majdnem minden eddigi gálámon telt ház volt, ez 14-től 20 ezer drukkert jelent, s mivel nekem ez lesz a tizennegyedik mérkőzésem ennél a szervezetnél, már veteránnak számítok. Sok szurkolóm van Csehországból és Szlovákiából, ami az elején furcsa volt, de most már nagyon-nagyon jó energiákat ad” – mesél egy furcsaságról Kertész Máté.

A széria első attakja Ostravában lesz szombaton: tizenhatan lépnek a ketrecbe, és a győztesek jutnak tovább, így lesz előbb nyolc, majd négy, és a sorozat végén csak két harcos, akik a finálét vívják. Kertész szombaton a német Marcel Grabinskival fog küzdeni. Az MMA-ban a földharc révén nagyon komoly jelentősége van a birkózótudásnak. Meg az ökölvívótudásnak. Meg az UFC-ből átvett elemek ismeretének. Szóval ez egy nagyon összetett és nagyon komoly fizikai állóképességet, technikai tudást egyszerre igénylő sportág.

„Amikor birkózóként nagyon erős ellenféllel találkozom, sok mozgással igyekszem távol tartani magamtól, hogy ne tudjon levinni a földre” – avat be az egyik szakmai fogásba Kertész Máté, aki szerint azzal lehet az ellenfelet a leginkább kifárasztani, ha nem engedi riválisa küzdőstílusát érvényesülni, és „sikerül kibillenteni a komfortzónájából.” Mondjuk ez a szó, hogy „komfortzóna” ebben a műfajban szinte értelmezhetetlen. A boksz ehhez képest úri fiúk szórakozása, ott, ha valakit kiütnek és a földre kerül, nincs több küzdelem. Itt meg akkor kezdődik igazán… Van rúgás, ütés, könyökölés, minden, ami fáj. „Sokszor kérdezik, hogy nem félek-e a fájdalomtól? De a meccsek alatt akkora bennem az adrenalin, hogy alig érzek valamit. Amikor utána lehűl az izomzatom, lenyugszik a testem, hát akkor azért az fáj. Vannak zúzódások, egyéb sérülések, de nagyon komoly még szerencsére nem volt, az ujj és lábsérülések, csontrepedések viszont rendszeresek” – enged bepillantást a civilek számára legrémisztőbb szegmensbe, a fájdalomtűrés részleteibe.

Szerinte a félelem magabiztossággal csökkenthető, a magabiztosság pedig rendes felkészüléssel érhető el. Dzsiudzsicu, szabad- és kötött fogású birkózás és a thai box egyvelege képezi felkészülését: „Nagyon komolyan veszem mindegyiket, nem rangsorolom,

mindegyikből öt-öt-öt edzésem van egy héten” – árulja el. Kérdés, hogy ez mire lesz elég a top 16-ban? „Mindenképpen megnyerném a tornát. Itt egymillió eurót fognak szétdobni, ami elég nagy szónak számít az MMA-ban: aki nincs a súlycsoport top ötjében, nemigen számíthat ekkora összegekre.”

Tizenhat ellenfeléből nyolcat ismer, kettővel már többször is meccselt, a többiek külsősök, de szerinte a videók alapján hetven, nyolcvan százalékban már feltérképezte stílusukat. Ahogy őt is ismerik: előnye, hogy mivel az MMA semelyik szegmensében nem extraklasszis, ezért az álló ökölvívást, a rúgást és a földharcot is ugyanolyan intenzitással tolja. „Kifejezetten kellemetlen ellenfélnek tartanak” – mondja magáról, ami megfelel a valóságnak: még soha nem tudták idő előtt a meccs feladására kényszeríteni, vagyis Kertész Máté nem az MMA „porcelánállú” harcosa.

A győzelemig négy mérkőzést kell nyerni, a fődíj nagyjából 120 millió forint. De a pénzdíjnak a teniszezőkhöz hasonlóan sok gazdája van: a BSK Crossfight edzőterem az egyik támogatója, ott edz, de a többi önköltséges. Komoly tétel az edzőpartnerek leszervezése, amit itthon nehéz megoldani, ezért rengetegszer készül külföldön, ahol az MMA-nak komoly kultúrája alakult ki, és a csarnok méretű hatalmas edzőtermek felszereltségükkel lefedik az összes sportágat, amire szüksége van a birkózástól az ökölvívásig, a dzsúdótól a birkózásig. Magyarországon ellenben teremről teremre járkál: válogatott birkózók, ökölvívók a partnerei. És az étkezés is komoly tétel. Így vagy úgy, a döntőig vezető út nehézségeiről sokat elmond edzőterme szlogenje: Nincs kifogás, csak edzés!”

Jó, jó, de mi ez az MMA?

Az MMA, azaz a mixed martial arts, vagyis kevert harcművészetek olyan küzdősport, mely megengedi az ütést, rúgást és a földharcot egyaránt, állva és földön is. Különféle küzdősportok és harcművészetek technikáit vegyesen alkalmazza, innen ered a neve is. Az MMA kedveltsége és nézettsége vetekszik a pankráció és a profi ökölvívás népszerűségével.