Nem lehet tudni, milyen területeken dolgoznak azok a postai alkalmazottak, akiket a kedden bejelentett 1200 fős csoportos elbocsátás keretében küld el a Magyar Posta. Erről ugyanis nem adott tájékoztatást a cég vezetése a munkatársaknak, így a szakszervezeteknek sem.
Az biztosnak látszik, hogy a tavaly ősszel elküldeni tervezett 300 fő benne lesz ebben a körben, hiszen azt az intézkedést nem vonták vissza, csak felfüggesztették. Több lapunknak nyilatkozó postás ugyanakkor azt is biztosra veszi, hogy
a kisposták bezárása miatt máshová irányított dolgozók egy része, vagy éppen azok is távoznak a leépítéssel, akiknek a helyére kerültek és náluk jobbnak bizonyultak.
Kézbesítők vélhetően kevesen lesznek a listán, hiszen a posta.hu oldalon jelenleg is rengeteg kerékpáros, segédmotoros, gyalogos és elektromos kerékpáros kézbesítőt keresnek szerte az országban. Tusz Ferenc, a Kézbesítők Szakszervezetének elnöke is abban bízik, hogy főként az irányításból küldik el az embereket, de sem ő, sem mások nem látják valós indoknak az uniós szankciókra hivatkozást a leépítés magyarázataként. Azt azonban nagy bajnak tartják, hogy
a most bejelentett tömeges kirúgást az elmúlt években már egy folyamatos lassú létszámcsökkenés előzte meg, már a régi, több évtizede a postánál dolgozó munkatársak mondanak fel az alacsony bérek és a folytonos átszervezések miatt.
A vállalat éves beszámolója szerint 2019-ben még 27 ezernél többen dolgoztak a Magyar Postánál, 2020-ban már csak 26 ezren, 2021-ben pedig kicsivel több mint 25 ezren. A tavalyi adatok csak májusban jelennek meg, de szakszervezeti vezetők szerint a létszámcsökkenés azóta is folytatódott, így a most bejelentett csoportos létszámleépítéssel akár 23 ezer fő környékére csökkenhet a postástársadalom létszáma.
Itt a vége, nem nyitják ki újra az eredetileg átmeneti bezárásra ítélt postahivatalokatA Magyar Posta a szolgáltatások színvonalának megtartását ígéri, de azt nehéz garantálni, hogy az Új Partneri program keretében kis boltokba, gyógyszertárakba, bankfiókokba telepített posták működése valóban kielégíti a lakossági igényeket. A postások szerint ráadásul nemcsak az ősszel bezárt 319 postahivatal marad zárva, hanem racionalizálásra hivatkozva belátható időn belül lehúzzák a rolót abban a 600 hivatalban is, amelyről folyamatosan, mint nem kötelezően fenntartandó ellátóhelyről beszél a cég új vezetése.
A Kézbesítők Szakszervezete és a Postások Független Érdekvédelmi Szövetsége szombat délelőttre demonstrációt szervez a Gazdaságfejlesztési Minisztérium elé a mindössze 3 százalékos bérfejlesztési ajánlat elleni tiltakozásul és kedd óta a kirúgásra ítélt kollégák iránti szolidaritásként is, mert a postások nehezen hisznek abban a kormányzati ígéretben, hogy minden elküldött dolgozó azonnal talál magának új állást.
Elégedetlen postások vonulnak az utcára szombaton