;

kosárlabda;rekord;NBA;

Lillard csupán 39 percet töltött a parketten, ilyen rövid idő alatt senki nem dobott 70 pont fölött

- Hetven fölött csodás a világ

A kosárlabda népszerűsége az egész világon a fellegekbe emelkedik, amihez lélegzetelállító produkciókra van szükség. Az idén ebből nincs hiány, tegnap Damian Lillard hintett 71 pontot az NBA-ben.

Michael Jordannek 69 pont a csúcsa az észak-amerikai profi kosárlabda-bajnokságban. LeBron Jamesnek – aki az idén lett a liga történetének legeredményesebb játékosa, nála több pontot senki nem dobott: ma 38 450-nél tart –, 61 a rekordja (2014. március 3., Miami Heat–Charlotte Bobcats 124-107).

Ezek után: ki az a Damian Lillard? Habár a bajnoki cím közelébe nem jutott még: nem akárki.

A 32 éves, 188 centis, 82 kilós irányító 2012 óta profi, azóta a Portland TrailBlazers erőssége, első idényében az év újonca lett, 7-szeres NBA All Star-válogatott, az idén megnyerte a hárompontos dobó versenyt. Lillard a Houston Rockets elleni 131-114-es győztes meccsen is káprázatosan triplázott, 22 kísérletéből 13 bement (ami csak azért nem NBA-rekord, mert Klay Thompson egyszer 14 hármassal zárt), 38 mezőnydobásából 22 a kosárban landolt, a büntetővonalról pedig hibátlannak bizonyult 14/14. Mindemellett leszedett 6 lepattanót, és kiosztott ugyanennyi gólpasszt. Így sikerült a 71!

„Soha nem láttam még ilyet! Hihetetlen teljesítmény volt, egy műalkotás” – álmélkodott edzője, Chauncey Billups edző, míg ő azzal poénkodott, hogy majd elájult, de nem a saját játékától, hanem attól, hogy a lefújás után elvitték doppingtesztre, s nem bírja a tűszúrást.

"Jó, igaz, tele vagyok tetoválásokkal, de a vérvétel az más, tényleg nem bírom” – magyarázta.

Az NBA-ben korábban hat játékos volt képes 70 pont fölé jutni, az idei évig Kobe Bryant volt az utolsó, még 2006-ban tett a zsákba 81-et, aztán január 2-án jött Donovan Mitchell, és a Cleveland Cavaliers kosarasa 71-et vágott a Chicago Bullsnak. Őt érte be Lillard. Mitchell ki is írta tegnap a Twitterre: „Felhívott anyám, tőle tudtam meg, hogy Lillard szintén 71-ig jutott. Rám parancsolt, szedjem össze magam, legközelebb 72-őt dobjak”.

Ha fogadni kellene, melyikük dob hamarabb karriercsúcsot, Lillardra érdemesebb tenni. Donovannak egyszer elsült a keze, se előtte, se azóta még 60-ig sem jutott. Lillard viszont ötödször emelkedett ilyen magasságba. Csak érzékeltetésül: Steph Currynek, LeBron Jamesnek, Shaquille O’Nealnek, Larry Birdnek, Magic Johnsonnak, Tim Duncannek, Bill Russellnek, Kevin Durantnak nincs öt 60 pontos meccse – összesen.

Lillard 50 fölött is rendszeres vendég, 15-ször zárt legalább ennyi ponttal, ami az NBA-ben a hatodik legmagasabb szám.

Na, ennyi statisztikai adat talán elég érv amellett: Lillard tényleg nem akárki.

Mégis egy senki. Legalábbis önmaga szerint.

„Soha senkit nem fog érdekelni, milyen termékeny meccseim voltak, hogy mit csináltam a pályán, hacsak nem nyerek bajnokságot a Portlanddel. Jobb, ha imádkoztok, hogy ne nyerjek címet a Blazersszel, akkor aztán leszek valaki.”

Lillard egyszer, 2019-ben vívott főcsoportdöntőt a rájátszásban, de 4-0-ra kikaptak a Golden State Warriorstól, ezen kívül jobbára az első körben búcsúztak – már, ha eljutottak a play-offig. Ez az idén is kétséges, a gárda momentán a 11. Nyugaton, az első nyolc jut tovább.

Hogy Lillard ujjára kerül-e valaha aranygyűrű, azt majd az idő eldönti. Miként azt is, hogyan értékeli majd az utókor azt a játékost, aki igazi mesterlövész volt ugyan, de nem igazi bajnok. Mert ha az lesz, tényleg a legnagyobb között kell majd emlegetni.

Az átlag fizetés módfelett magas, a színvonal rendkívül alacsony a nemzeti bajnokságok rangsorában az 54. helyen jegyzett takarékligában.