A Magyar Szocialista Párt évadnyitó rendezvényén Tüttő Kata meglepő szónoki fordulattal hívta fel magára a figyelmet. „Hogy egy kicsit az ajtónkon dübörgő jövőről is beszéljek” – így indította beszédének záró gondolatait. Elmondta, hogy a felkészülés során egy Mesterséges Intelligenciához fordult - manapság egy ilyen már elérhető az interneten -, és megkérdezte „tőle”, vajon mi lenne a tárgya annak a törvényjavaslatnak, amely leginkább képes lenne jobbá tenni az emberek életét. „Alapjövedelem” – volt a válasz, és a Mesterséges Intelligencia a vonal túlsó végén meg is indokolta, hogy miért: „mert csökkentené a szegénységet és a társadalmi különbségeket”.
Szóval Alapjövedelem, teljes nevén Feltétel Nélküli Alapjövedelem, röviden FNA.
A Basic Income Earth Network (BIEN) nevű globális ernyőszervezet honlapján pontos definíció olvasható erre a ma már nem teljesen ismeretlen, ám mégis különös és rejtelmes fogalomra: „Az Alapjövedelem egy rendszeresen és készpénzben történő kifizetés mindenki számára személyes alapon, rászorultság-vizsgálat vagy munkavégzési kötelezettség nélkül.”
Azok, akik a manapság kifutóban lévő piacgazdasági modell dogmáit örökérvényűnek tekintik, bizony értetlenkedve bámulnak egy olyan kezdeményezésre, amely tudatosan túllép a piaci jövedelmek és a melléjük összetákolt, ám ma már egyre szakadozottabb és egyre bizonytalanabb szociális háló rendszerén. A piaci jövedelmek egyrészt a magántulajdonból keletkező osztalék, kamat, bérleti stb. bevételeket, másrészt pedig a munkavégzés díjazásának különböző formáit tartalmazzák. Ezen kívül csak a nagyon limitált összegű, szigorú kritériumokhoz kötött és csak korlátozott ideig folyósítható segélyek „hálója” áll a piacgazdaságból bármilyen okok miatt kiszoruló emberek rendelkezésére.
Az FNA túllép ezen, mert feltétel nélkül jár mindig és mindenkinek; de összege – különösen a fokozatos bevezetés időszakában – vélhetően nem lehet kiemelkedő; az FNA nem Kánaán-projekt. Még legjobb esetben is „csak” a túlélés lehetőségét fogja majd biztosítani, de azt stabilan. Állampolgári jogon fog járni, tehát nem kell sem kérvényezni, sem az indokoltságát igazoló dokumentumokat beszerezni, és nem kell hozzá semmiféle hivatalosság személyre szóló döntése sem.
Az Alapjövedelem a jelenlegi piacgazdasági paradigmát egy olyan új paradigmával váltja föl, amely továbbra is kihasználja a piacgazdaság kétségtelen előnyeit, de eközben csökkenti az indokolatlan és elviselhetetlen társadalmi különbségeket és feszültségeket. Ám az Alapjövedelem bevezetéséhez a Mesterséges Intelligencia által javasolt törvény elfogadásán kívül más is kell: előbb közösségi vita, végül társadalmi egyetértés is. Jó úton járunk, ha a közélet formálói, a politikai pártok, a civil egyesületek, a szakszervezetek, klubok, tudományos, érdekvédelmi és közéleti fórumok - és nem utolsó sorban a sajtó - teret nyitnak az Alapjövedelemről szóló diskurzusnak.
Ehhez a vitához ma már elképesztő mennyiségű tudományos dolgozat, közgazdasági-szociológiai tanulmányok következtetései, előkészítő kísérletek eredményei, sőt, az FNA szellemében bevezetett gyakorlatok tapasztalatai és nem mellesleg jeles közéleti szereplők – manapság használatos kifejezéssel: „influenszerek” – véleménye áll rendelkezésünkre.
Talán meglepő módon, de elsőként említem meg a globális kapitalizmus egyik fellegvárát, a Világbankot. E szervezet ugyanis 2020-ban egy 337 oldalas (!) útmutatót állított össze az FNA fogalmi koncepciói, bizonyítékai és gyakorlati megvalósításai terén való eligazodáshoz. Még a rideg, tárgyszerű ismertetés sem tudta megkerülni, hogy megemlítse: a XXI. század kihívásai miatt nyilvánvaló az igény a XX. században kialakított szociális rendszerek átalakítására. Hasonló következtetésre jut a 2022. évi Globális Egyenlőtlenségi Jelentés is, amely már egyértelműen kimondja, hogy „a 21. század kihívásainak kezelése nem lehetséges a jövedelmi és vagyoni egyenlőtlenségek jelentős csökkentése nélkül”. Az OECD 2020-as „Túl a növekedésen: Egy új gazdasági megközelítés felé” című korszakos iránymutatása meg amellett foglal állást, hogy a gazdasági és szociális mutatókat integrált módon kell kezelni, és ennek során túl kell lépni a hagyományos kereteken. Nem lehet vitás, hogy az Alapjövedelem küldetése teljes összhangban van e két utóbbi dokumentum következtetéseivel.
És akkor még nem szóltunk Ferenc pápáról, aki 2020-ban a Szent Péter Bazilikában elmondott húsvéti beszédében így állt ki az FNA mellett: „Itt az ideje, hogy fontolóra vegyék a Feltétel Nélküli Alapjövedelem bevezetését.” Amit pedig a katolikus egyházfő „Álmodjunk együtt – Út egy jobb jövő felé” című könyvében megfogalmaz, az az FNA legreménytelibb küldetését sugallja: „A legfontosabb, hogy az összes egyenlőtlenséget ki lehet küszöbölni a Feltétel Nélküli Alapjövedelem bevezetésével. Ez utóbbi átalakítaná a munkaerőpiacot, és garantálná az emberi méltóságot is, s ennek révén fel lehetne számolni a szegénységet.”
Kedves Tüttő Kata, kedves szocialisták, szociáldemokraták, liberálisok, polgári demokraták, mindenféle haladár vagy maradár humanisták, hívők és hitetlenek, bízók és kétkedők! Kint már valóban dübörög a Jövő, s a mi közös felelősségünk, hogy felkészüljünk az érkezésére. Jól tesszük, ha magunk tárjuk ki előtte az ajtónkat, és elsőként a legbarátságosabbat, a Feltétel Nélküli Alapjövedelmet engedjük be. Ő fog majd segíteni nekünk, hogy a barátságtalan jövendőbeli látogatóinkat – mint amilyen a Szegénység, a Társadalmi Egyenlőtlenség, a Környezetrombolás, a Globális Felmelegedés, meg a Gyűlölködő Nacionalizmus, amelyek, ha nem is váratlanul, de mindenképpen hívatlanul érkezhetnek – közös erővel meg tudjuk szelídíteni, illetve ki tudjuk zárni az életünkből.
Kedves Feltétel Nélküli Alapjövedelem, már régen várunk az érkezésedre. Jöjj be hozzánk!