;

energetika;Greenpeace;energiatakarékosság;

A fosszilis energia helyett a nap- és szélenergiába, valamint takarékosságba fektetne a Greenpeace

- Greenpeace: a kormány hibás válaszai csak tovább mélyítik az energiaválságot

Miközben a Greenpeace szerint az ország súlyosan kiszolgáltatott a - jórészt orosz - fűtőanyagnak, a kormány még fokozná is a belföldi kitermelést.

Greenpeace-aktivisták az ukrajnai háború kezdetének évfordulója kapcsán méretes molinót helyeztek el a Miniszterelnökségnek helyet adó Karmelita kolostornál Gáz, függőség: elég! szöveggel. A környezetvédő szervezet szerint a kormány olyan hibás válaszokat ad az energiaválságra, amelyek megoldás helyett csak tovább mélyítik azt. Az orosz gáz második legnagyobb uniós vásárlójaként Magyarország függősége nem csökkent.

A Greenpeace elfogadhatatlannak tartja, hogy az energiaválság elmúlt egy éve alatt hosszú távú felhasználáscsökkentés helyett a kormány tovább korlátozta a megújulók hasznosítását. A költségvetésből változatlanul ömlik a pénz az éghajlatot károsító, háborúkhoz vezető gáz-, olaj- és szénfelhasználásra. A kormány szerint Magyarország 85 százalékban függ az orosz földgáztól, amire a Center for Research on Energy and Clean Air adatai szerint tavaly több mint 2100 milliárd forintot költöttünk. A értelmetlen és érthetetlen függőséghez így a magyar háztartások tavaly legalább 537 ezer forinttal járultak hozzá. A Greenpeace követeli a kormánytól, hogy legkésőbb 2035-ig klímabarát, békés, megújuló forrásokkal váltsák ki a gázt.

A szervezet a szél- és napenergiahasznosítás korlátainak azonnali feloldását is sürgeti. Emellett hálózatfejlesztést, illetve - a 2050-es „karbonsemlegességi" cél tükrében - hatékony, kiszámítható, műszaki és szociális szempontokat figyelembe vevő épületenergiahatékonyság-támogatási programokat szorgalmaznak. Forrásul a fosszilis függőséget fenntartó beruházások (például a Mátrai Erőmű üzemidőhosszabbítása, valamint a szén- és földgázkitermelés bővítése), illetve a válságra megoldást nem adó Paks 2 pénzügyi keretét javasolják.

A Greenpeace szerint fel kell hagyni a gázfüggőséget bebetonozó, alapjaiban téves „rezsicsökkentési” politikával is. Az erre szánt állami forrásokat, a Moltól és más cégektől beszedett extraprofitadóval együtt, az energiaárak szociális alapú ellentételezése mellett megújulós, hatékonysági és takarékossági programokra fordítanák.

A fosszilis függőséget támogató kormánypolitika káros és hibás – idézik Perger András klíma- és energiakampány-felelőst. A kabinet képtelen kezelni az egy éve kitört háború okozta energiaválságot. Hiába szaladgálnak újabb és újabb gázforrások után, ez nem változtat a magyarokat Oroszországhoz kötő gáz- és olajvezetékek jelentette függőségen - véli. Közben az elszállt energiaárak elviselhetetlen terhet jelentenek. A Greenpeace szerint a fosszilis energia helyett a lehető legrövidebb idő alatt a nap- és szélenergiába, valamint takarékosságba kell fektetni.

A kormány gyorsítaná a gázkitermelést

A kormány gyorsítaná a hazai gázlelőhelyek kitermelését – derül ki az Energiaügyi Minisztérium által társadalmi egyeztetésre bocsátott rendelettervezetből. Az anyag tételesen felsorolja azt a közel két tucat hazai kutat, amelyek engedélyezését, kiemelten közérdekű beruházásként, jelentősen gyorsítanák. A kormány júliusban hirdette meg az immár csak évi másfélmilliárd köbméteres hazai gázkitermelés kétmilliárdra emelését.

Drótos György kutatásvezető szerint azért is áramlik ki a munkaerő Magyarországról, mert a külföldre tartók azt látják, másfajta vezetési stílussal találkozhatnak.