;

sportos;sznúker;

Ronnie O’Sullivan

- Dákó és golyó: gáláznak az asztalon

Ez nem egy reklámcikk vagy PR-anyag, hiszen nem kell promotálni, mert elővételben minden jegy elkelt a jövő heti snooker gálára, csak azt igyekszik tisztázni: miért hódít Magyarországon egy újabb kocsmasport?

4500 néző nem tévedhet. Ennyien figyelik majd a Gerevich Aladár Nemzeti Sportcsarnok küzdőterét, ahol a Magyar Snooker Gálán a sportág ikonikus alakja, a valaha volt legnagyobb játékos, Ronnie O’Sullivan lesz az egyik sztárvendég. Ennyi néző még Felcsúton sem jön össze, pedig ha valahol, hát ott biztos megérdemelnék ennyi közpénz elköltése után.

A jövő heti snooker gála mindenképp különleges lesz: bő három év kihagyás után löknek újra Budapesten a sportág nagyjai, ami akkor relevációval bír, hogy a hatalmas érdeklődés okán már nem kettő, hanem három előadás lesz, így jön össze 4500 néző (az összes jegyet megvették).

Öt éve három elkötelezett snookerrajongó, Wéber Gábor, Csurgó Balázs és Buzás Gábor fejében fogant meg a gondolat, hogy lépni kellene egy olyan sportág ügyében, amelyik amúgy a világ boldogabbik felén kifejezetten elitközönséget vonz. A snooker ugyanis technikai sport révén a dartshoz vagy a pókerhez hasonlóan kevésbé életkorhoz kötött, mint a többi élsport. Az elegáns megjelenés és a nézőtér elaléltsége a partik alatt pedig csak még tovább növeli a sportág körüli misztikumot. Itt nem fordulhat elő, hogy két drukker egymásnak esik, mert valaki nem az ő kedvencének szurkol. Anno Winston Churchill mondta az angolok másik kedvelt játékáról, hogy a golfozás az a sport, ahol egy igen kicsi labdát egy még kisebb lyukba továbbítanak a célra tökéletesen alkalmatlan eszközzel. Hát a snooker ugyanez, csak épp asztalon. A golyókat megfelelő sorrendben kell elrakni a lyukak egyikébe egy hosszú és vékony „bottal”, amit dákónak hívnak, a győztes pedig az, akinek ez gyorsabban és gyakrabban sikerül.

A 2017-es első gála elsöprő sikert hozott, még a rendezőket is meglepte az érdeklődés volumene: mondjuk egyből világsztárral nyitottak, 2010 világbajnoka, Neil Robertson, valamint a kétszeres világbajnoki döntős Ali Carter szórakoztatta a közönséget.

Beindult a bolt, ugyanebben az évben újráztak a szervezők, jött a már visszavonult, hatszoros világbajnok, Steve Davis, aki hagyományos snooker mellett trükklökésekkel és sztorikkal is szórakoztatott. Partnere az akkor még „csak” kétszeres világbajnok Mark Williams volt, aki megnyerte a budapesti szereplését követő világbajnokságot, és ezzel háromszoros bajnok lett.

Hét hónap múltán már az egykori hatszoros világbajnoki döntős Jimmy White, a „nép bajnoka”, valamint 2005 világbajnoka, Shaun Murphy volt a főszereplő. Felejthetetlen estébe torkollott a gála, Murphy két 147-es maximum break-et is produkált az extázisban szurkoló hazai közönség legnagyobb örömére.

A negyedik gála szintet lépett: nem kettő, hanem négy sztár érkezett Budapestre: 2019. januárjában Judd Trump a Masters friss győzteseként lépett asztalhoz a 2015-ös világbajnok Stuart Bingham, valamint Jack Lisowski és Luca Brecel társaságában. Trump amúgy Williamshez hasonlóan a budapesti fellépést követő hónapokban megnyerte világbajnokságot.

Az idei ezen a szinten is túllép, a „Snooker a Maximumon” alcímmel ellátott program főszereplője a világ legjobb snookerjátékosa, Ronnie O’Sullivan lesz: aki ráadásul aktuális világbajnok és világelső is egyben. Partnere Mark Allen, aki a jelen szezon messze legjobb játékosa, hiszen már három versenyt nyert 2022 augusztusa óta, köztük a Triple Crown egyik állomását, az Egyesült Királyság Bajnokságát.

A Rakéta becenévre hallgató O’Sullivan tart egy majdhogynem megdönthetetlen rekordot is: 5 perc 20 másodperccel övé a messze leggyorsabb maximum break. Az angol azonban nemcsak a rekordokat halmozza, majd harminc éve egyértelműen ő a legnépszerűbb snookerjátékos. Ahol ő szerepel, ott garantált a telt ház, hiszen végtelenül szórakoztató, szellemes és sokszor kiszámíthatatlan megoldásokkal kápráztatja el a nagyérdeműt. Most is csak magát kell hoznia.

A Rakéta, aki újrafogalmazta a snookert

Ronnie O’Sullivan 1992 óta, azaz több mint harminc éve profi játékos. A sportág minden fontos rekordját ő tartja: a legtöbb pontszerző torna (39), a legtöbb százas break (1194), a legtöbb hivatalos maximum break (15), a legtöbb Triple Crown-trófea (21) tulajdonosa. Emellett a legendás Stephen Hendryvel holtversenyben ő nyerte a legtöbb világbajnoki címet is. Korábban éppen Hendryt tartották a GOAT-nak, azaz a valaha volt legnagyobb játékosnak, de miután O’Sullivan megdöntötte a skót játékos minden rekordját és utolérte őt a világbajnoki címek tekintetében, egyértelműen ő lett minden idők legnagyobb játékosa.

Két óra történelem: szédítően tobzódó Real Madrid a Scotland Yard nyomozóira emlékeztető liverpooli labdarúgók otthonában.