Két hónapnyi stagnálás után, hibahatáron belül ugyan, de újra csökkent a Fidesz támogatottsága, ezzel a teljes, választókorú népesség körében 29 százalék a Fidesz szavazótábora, ami két százalékkal kevesebb, mint egy hónappal korábban - derül ki az IDEA Intézet január 30. és február 15. között készített reprezentatív közvéleménykutatásának szerkesztőségünk részére is eljuttatott eredményeiből.
Az intézet megjegyzi, hogy egy hibahatáron belüli elmozdulásnak kicsi a jelentősége, ugyanakkor a 29 százalékos támogatottsági szint 2019 januárja óta a legalacsonyabb arány.
A biztos pártválasztók körében ugyanakkor továbbra sincs érdemi változás, 48 százalékos a Fidesz támogatottsága, vagyis a kormánypártok pozícióját továbbra sem fenyegeti az ellenzék. A felmérés lényegi tanulsága ezúttal is az, hogy a Fidesz báziscsökkenése nem az ellenzék erősödésével, hanem a bizonytalanok számának növekedésével jár, azaz a kiábrándult fideszeseket továbbra sem tudják az ellenzéki pártok megszólítani. Az IDEA mérése szerint a preferenciájukban bizonytalanok, a válaszukat megtagadók és a passzív állampolgárok aránya így 36 százalékon áll, két százalékos növekedést követően - vagyis pontosan annyit emelkedett a számarányuk, amennyit a Fideszé csökkent.
Az ellenzéki térfélen érdemi mozgás nem történt, a teljes lakosság körében továbbra is a DK a legerősebb 12 százalékkal, őket a Mi Hazánk követi 7 százalékkal, majd a Momentum következik 4 százalékkal. A Kutyapárt támogatottsága 3 százalék, az MSZP-é és a Jobbiké 2-2, a Párbeszédé és az LMP-é pedig 1-1. A DK-közeli intézet a biztos pártválasztók körében 20 százalékot mért Gyurcsány Ferenc pártjának, a Mi Hazánk 9, a Momentum 6, az MKKP 5, az MSZP 3, a Jobbik és a Párbeszéd 2-2, az LMP pedig egy százalékon áll a mérés szerint.
Egyéb pártra a teljes lakosság körében 3, a biztos pártválasztóknál 4 százalék voksolna.
Az IDEA Intézet a kutatás adatait 2023. január 30 – 2023. február 15. között vette fel közösségi média alapú kérdőív segítségével. A vizsgálat végeredménye reprezentatív az ország felnőtt népességére nem, életkor és régió tekintetében. A teljes magyar weben és a közösségi médiában történő adatfelvétel lekérdező szoftverrel, önkitöltős online kérdőíven keresztül (CAWI) történt. Súlyozás során a különböző internet- és Facebook felhasználási szokások kontrollálásra kerülnek, kiegészítve ezzel a reprezentativitást biztosító súlyozási eljárásokat. A 1800 fős minta hibahatára az alapmegoszlások esetében legfeljebb ±2,3 százalékpont.