bíróság;Románia;Sepsiszentgyörgy;megsemmisítés;zászló;kormánydöntés;Antal Árpád;

- Jogerős a bírósági döntés, megsemmisítették a Sepsiszentgyörgy zászlaját jóváhagyó román kormányhatározatot

Antal Árpád, a székelyföldi város polgármestere bejelentette, hogy újraindítják az elfogadtatási eljárást. Akik megtámadták a zászlót, a névadó Szent György ábrázolását kifogásolták.

Megsemmisítette a román legfelsőbb bíróság azt a kormányhatározatot, amely 2021-ben Sepsiszentgyörgy hivatalos jelképévé nyilvánította a székelyföldi város önkormányzata által jóváhagyott zászlót. A bíróság közigazgatási részlegén kedden meghozott, és -az intézmény honlapján szerdán közzétett végzés szerint a bírák megalapozatlannak találták és elutasították a bukaresti kormány és Sepsiszentgyörgy városi tanácsa fellebbezését, így jogerőre emelkedett a brassói táblabíróság tavaly áprilisi alapfokú határozata, amely helyt adott a zászlót kifogásoló két román civil szervezet kifogásának.

A bukaresti kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) javaslatára fogadta el a sepsiszentgyörgyi – arany és kék sávos, közepén a település címerét ábrázoló – városzászlóról szóló határozatot. A leírás szerint a település címere pajzs alakú, rajta kék mezőben a vár és a templom, felette arany Nap és ezüst Hold. A vár előtt három zöld mező, rajta a település nevét adó lovas Szent György és a sárkány látható.

A söntést megtámadók „egynemzetiségűnek” minősítették a jelképet, amelynek hivatalossá tétele ellen a Kovászna, Hargita és Maros Megyei Románok Civil Fóruma kezdeményezett bírósági eljárást, amelybe utóbb a  magyar szimbólumok és feliratok ellen perek százait indító Méltóságért Európában Polgári Egyesület is beavatkozott. A két civil szervezet álláspontja szerint Sepsiszentgyörgy zászlaja nem tartalmaz olyan elemeket, amelyek a város lakosságának 25 százalékát kitevő románságot képviselnék, és azt is nehezményezték, hogy a városzászló a székely zászló színeit tartalmazza.

Pontosan betartottuk a törvényt, így újraindítjuk Sepsiszentgyörgy zászlajának elfogadtatási eljárását

– szögezte le Antal Árpád polgármester.

A magyar városvezető döbbenettel vette tudomásul a Legfelsőbb Ítélő- és Semmítőszék döntését, és a város honlapján közölte: azok, akik megtámadták a zászlót, valójában a város címerét támadták meg, amelyet a kormány már 2007 óta jóváhagyott, az országos heraldikai bizottság szakvéleményezése mellett. Kitért arra, hogy a bíróság a Sepsiszentgyörgy Helyi Tanácsának határozatát nem semmisítette meg, csak a kormányhatározatot, így tovább harcolnak a saját zászló jogáért. – Egy település zászlaja nem lehet etnikai jellegű, nem képviselheti kizárólag egyik vagy másik népcsoportot, hanem az egész települést kell képviselnie, és ebben a kontextusban úgy véljük, hogy nincs megfelelőbb szimbólum, mint Szent György képmása, a szent, akiről a település a nevét kapta és aki a város védelmezője is egyben” – tette hozzá Antal Árpád.

Az atlantai vádesküdtszék vádemelést javasolt a volt elnök ellen a 2020-as választási machinációi miatt. A testület vezetője több kulisszatitkot osztott meg a vizsgálatról.