Gyakran teljesen elfeledkezünk a több évezredes múltra visszatekintő textilművészet munkáiról, amikor a művészi alkotások kerülnek szóba. Akár a mechanika, a színesüveg, a népi motívumok vagy a négy őselem ihlette őket, a TEXHIBITION tárlatán szereplő textíliák egyaránt alkalmasak a lakásbelső szépítésére, ruhaanyagként, de öltözékkiegészítőkként is hordhatók, az anyagok igazán beindítják az ember fantáziáját.
A TEXHIBITION kiállítás Szigeti Szilvia Ferenczy Noémi-díjas textilművész ötlete nyomán valósult meg 2015-ben, a textiliparra hívja fel a figyelmet, a területen tevékenykedő tervezőket és a műfajban rejlő kreatív lehetőségeket bemutatva. Évek óta az V. kerületi FUGA Budapesti Építészeti Központ ad otthont a tárlatnak, idén huszonöt alkotó munkái láthatók.
Szigeti Szilvia, a kiállítás állandó kurátora hangsúlyozta, idéntől a kezdeményezés tulajdonképpen egy mementó, amivel szeretnének emlékezni arra a nagyszerű és termékeny magyar textiliparra, ami már a múlté, ugyanis a magyar textilgyártás gyakorlatilag megszűnt. Ennek ellenére a Breuer Marcell teremben látható anyagok a legmodernebb textiltrendeket mutatják be. Az aktuális újdonságok egy részét hagyományosan a Határtalan Design kiállítás keretében láthatta először a nagyközönség tavaly ősszel a Kiscelli Múzeumban.
A szinte történetet elbeszélő mintáktól kezdve a színpompás geometrikus alakzatokon át a nonfiguratív ábrákig mindenféle akad a TEXHIBITION kiállításon, alapvetően a gyári technológiákra tervezett, digitális nyomással készülő anyagok vannak többségben, de akadnak egyéni kivitelezésű szövetek is. Az egyetlen férfi kiállító, Munkácsi Gábor textilművész például úgynevezett ikat szöveteket hoz létre, melyeket a vetületfonalak kézi festésével készít. A szintén textilművész Vereczkey Szilvia munkájának alapanyagát fém raszterhálók, alumínium és acél szitaszövetek bolondítják meg, az áttetsző alkotást hideg elegancia hatja át. Hasonló hozzá Csíkszentmihályi Réka szabályos geometriájú jacquard szövete. Kanics Márta és Szigeti Szilvia alkotásaiban a harmonikus és vidám színek dominálnak.
A TEXHIBITION minden évben meghív külföldi alkotókat is; idén a magyar–holland származású vizuális művész, Lénárd Ilona kap bemutatkozási lehetőséget. A dizájner 1983 óta dolgozik együtt Kas Oosterhuis építésszel, és a vele folytatott közös munka hatására fordult az interdiszciplináris alkotói folyamatok felé. A kiállításon az Omniverse kárpitok szerepelnek, melyek a művész absztrakt akrilfestményeinek digitalizált változatai alapján készültek a tilburgi Textielmuseum Textiellabjában.
A sokéves tapasztalattal rendelkező művészek mellett a fiatal generáció munkái láthatók: a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem és a Budapesti Metropolitan Egyetem hallgatói is jelen vannak a tárlaton. Ezen munkák egy részét a népművészet ihlette, az izgalmas alkotásokban a konkrét folklórelemek mellett a kazettás mennyezet, a busóálarcok és a kapu motívuma is megjelenik a szöveteken.
A TEXHIBITION egyik legizgalmasabb pillanata a kiállított munkák megtapintása, a legidősebb művész, Pájer Emília kézzel szövött egyedi munkája például utánozhatatlan élmény mind a szemnek, mind a bőrnek. A Ferenczy Noémi-díjas textilművész a négy őselemet felvonultató „Föld, Víz, Tűz, Levegő” című sorozatából a „Tűz” vöröslik a kiállítás egyik első darabjaként.
Infó:
A TEXHIBITION kiállítás február 26-ig látható a FUGA Budapesti Építészeti Központ Breuer Marcell termében.
Kiállítók:
Adorján Éva, Balázs Viola, Bognár Bettina, Csíkszentmihályi Réka, Györfi Angéla Fanni, Horváth Evelin, Kanics Márta, Katona Dorottya Júlia, Kollár Ágnes, Koós Daniella, Lőrincz V Gabi, Molnár Réka, Molnár Viktória, Munkácsi Gábor, Pájer Emília, Regős Anna, Ruttka Andrea, Söptei Eszter, Szigeti Szilvia, Tóth Fanni, Ujváry Berta, Vereczkey Szilvia, Vető Márta, Zimonyi Gwendolin
Vendég kiállító: Lénárd Ilona (NL-HU)