magyar-amerikai kapcsolatok;kormánysajtó;

- Paprikaforradalom

Már neve is van. A kormánysajtó hetek óta riogat, hogy Amerika Orbán Viktor ellen áskálódik, Budapesten is Majdant (kijevi típusú rendszerváltó népfelkelést) akar kirobbantani, Magyarországon próbálkozik az újabb „színes” forradalommal, mint amilyen Ukrajnában a narancsos vagy Grúziában a rózsás volt. Mostanra két, alighanem Budapestről felbujtott „fiatal republikánus” a Newsweek honlapján publikált cikkében el is keresztelte az általuk erősen bírált lehetőséget paprika forradalomnak. A Washington Examiner oldalán pedig az Orbán-csodáló Mike Gonzalez, a Heritage Alapítvány vezető kutatója ítélte el még a gondolatot is. A bizonyíték egyrészt az Orbán szombati beszédében is felemlegetett „négymilliárd forint”, amivel szerinte „Gyuri bácsi” támogatta az ellenzék választási kampányát, másrészt David Pressman nagykövet tevékenysége, illetve Samantha Power, az amerikai kormányzati segélyprogram, a USAID vezetőjének budapesti látogatása.

A dolog szépséghibája, hogy az amerikaiak (a kormányzat, a külügy meg a CIA) nem teljesen hülyék. Washingtonban senki sem gondolja, hogy egy amúgy szilárd, jelentős lakossági támogatást élvező kormányt pár milliárd forintból vagy néhány sajtótermék támogatásával meg lehetne buktatni. Azt meg még kevésbé, hogy ezt utcai zavargások kirobbantásával lehetne elérni, amint azzal a Fidesz próbálkozott 2006-ban. Az, hogy a „színes forradalmak” az amerikai titkosszolgálatok műve, az orosz fabula része, Moszkvában magyaráznak ezzel minden demonstráció-sorozatot vagy népfelkelést. Elvégre azt mégse mondhatják, hogy az embereknek Tunéziától Kirgizisztánig elegük van a zsarnokságból és inkább a polgári alapjogokat garantáló parlamenti demokráciában szeretnének élni, mintsem autokrata rémállamban. (Illetve mondhatnák, de az fura gondolatokat ébresztene az oroszokban.)

Orbánnak régi heppje, hogy Amerika megbízhatatlan, mert az egymást váltó elnökökkel folyton változik a politikája. Ez egyrészt azt mutatja, hogy az annak idején Oxfordban „Gyuri bácsi” pénzén a brit liberalizmus történetét tanulmányozó leendő kormányfőnek nem teljesen sikerült elsajátítani az elmélet lényegét. Másrészt azt, hogy hiába járt sokszor az Egyesült Államokban, egyáltalán nem érti, milyen srófra működik az ottani gondolkodás. Ugyanis az Egyesült Államok elnöke lehet Bill Clinton, George W. Bush, Barack Obama, Donald Trump vagy Joe Biden, a cél változatlan: a világgazdaságban elfoglalt vezető szerep védelme és erősítése. Az amerikai politika része egyfajta messianisztikus önkép, miszerint a világ összes gondját nekik kell megoldani, de ez is – akárcsak a globális katonai erő – elsősorban a gazdasági pozíciókat szolgálja. A történelmi tapasztalat szerint az amerikai érdek akkor érvényesül a legjobban, ha a lehető legtöbb helyen van erős piacgazdaság, aminek feltétele a legalább nyomokban kimutatható demokrácia, a független bíróság és szabad sajtó. Ez Magyarországra is érvényes.

Kinek bánat, kinek öröm, de nem lesz paprika forradalom, Amerika nem fogja megdönteni Orbán Viktort. A kormánysajtó a saját rémálmától ilyen csatakos.