Orbán Viktor;szerep;Novák Katalin;

- Orbán hangja mélyebb

Annak az egyre markánsabban megmutatkozó gyakorlatnak, hogy a magyar miniszterelnök a látszat szintjén teljesen más hangon és mást mond a világnak, mint a köztársasági elnök, van egy egzakt oka: neki jobban elhiszik a sok gazemberséget, amit beszél – és aminek a jelentős részét a magyar kormány utóbb végre is hajtja –, bár azért néha még most is hüledeznek rajta. Novák Katalintól pedig őszintébbnek hatnak a békülékeny szavak; ő még nem játszotta el teljesen a morális reputációját, nála még feltételeznek valamiféle létező értékrendet.

De azért a magyar államfő legutóbbi interjújában akkor is jócskán találni feloldhatatlan ellentmondásokat, ha ezt a szereposztást, és a mögöttes logikáját adottnak vesszük. „Az ország szuverenitását meg kell védeni”, mondja Novák, miközben a mozgásterünk a rendszerváltás óta soha nem volt olyan szűk, mint most, és épp az ő elnöksége alatt szűkült be igazán végletesen. Megvédeni? Milyen szuverenitást? A jogot, hogy egész Európában mi vásárolhassuk a legdrágábban az orosz gázt (látványosan előrelépve a putyini agresszió finanszírozóinak listáján)? Vagy az indokolatlan és elszámolhatatlan kormánygép-használat lehetőségét, amivel egyre gyakrabban él az elnök asszony is?

„A gazdasági, ipari növekedéshez elsősorban Oroszország biztosítja az energiaellátást” – állítja Európáról, miközben Magyarországon kívül gyakorlatilag mindenki levált az orosz energiáról – Németországgal az élen –, és sehol sem lett belőle recesszió. Meg egyébként is: az lenne a szuverenitás, hogy tovább lógunk az orosz olaj- és gázvezetékeken?

„Újra rá kell találnunk a keresztény kultúra alapjaira” – mármint melyik keresztény kultúráéra? Biztos, hogy annak az országnak kell erről kioktatni másokat, amelyik már a harmadik világból kénytelen papokat importálni, annyira érdektelen a társadalom számára az egyház (amelyből egyébként papok lépnek ki amiatt, mert nem képes szembenézni a saját pedofiljaival, opportunistáival és az elesettek iránti közönyével)?

„Kitettséget az orosz energiahordozók terén nem vállaltunk, hanem örököltünk (…) A függőség csökkenthető és csökkentendő. A jövőben még inkább támaszkodunk majd az atomenergiára.” Tehát egy orosz pénzből, orosz technológiával, oroszok által építendő, orosz üzemanyagot használó új atomerőművel csökkentjük az orosz kitettséget?

A fenti mondások inkább egyfajta Bud Spencer-taktikát valószínűsítenek: a lényeget tekintve Novák Katalin is ugyanazt mondja, mint Orbán – ugyanaz a gondolatmenet, ugyanazok a panelek, ugyanolyan az érvkészlet – csak az ő szájából most még hitelesebben hat. De ezeket a mondatokat ugyanúgy a Rogán-minisztériumban írják (persze a hatalmi ágak szétválasztása, az elnöki függetlenség jegyében). Vagyis ha legközelebb bankot rabolni indul a rezsim, megint Orbán Viktor lesz a hangadó, elvégre az ő hangja mélyebb. Novákot majd akkor veszik elő, ha meg kell magyarázni, hogy ez nem is rablás, csak nemzeti érdek, magyar virtus, vagy valami más, amit a haramiatanyává tett kolostorépületben éppen kifundálnak.