;

korrupció;Európai Parlament;botrány;Katargate;

Johannes Hahn

- Katargate: a civileket is sikerült lejáratni

Jelentős károkat okoztak a civil szférának, rontották a civilek hitelét – hangzott el az Európai Parlament (EP) plenáris ülésének hétfő esti vitájában, amelyet a Katargate korrupciós botrányba keveredett nem kormányzati szervezeteknek (NGO-k) szerepéről rendeztek.

A gyanú szerint az EP néhány jelenlegi és korábbi képviselőjét, valamint munkatársát lefizették a katari és a marokkói hatóságok, hogy számukra kedvezően befolyásolják az uniós döntéshozatalt. A korrupcióval, pénzmosással és szervezett bűnözéssel gyanúsított hálózat feje az olasz Pier Antonio Panzeri egykori európai parlamenti képviselő volt, aki a Fight Impunity (Harc a büntetlenség ellen) nevű brüsszeli székhelyű nemzetközi szervezetet vezette. Az NGO a bűncselekmények egyik fedőszerveként működhetett, amelyen keresztül tisztára moshatták a kenőpénzeket. A belgiumi nyomozók lekapcsolták egy másik nem-kormányzati szervezet, a No Peace without Justicevezetőjét is, Niccolò Figà-Talamancát is, őt azonban a hétvégén szabadon engedték.

A parlamenti vitában az Európai Néppárt (EPP) képviselői szorgalmazták, hogy ezentúl csak olyan civil szervezetek kaphassanak belépőt az Európai Parlamentbe, amelyeknek a pénzügyeit alaposan átvilágították. – Nem ellenezzük azokat a szervezeteket, amelyek követik a szabályokat és rendkívül hasznos, értékes munkát végeznek a társadalom számára. Azok ellen harcolunk, amelyek nem átláthatóak, kétes a finanszírozásuk és illegális tevékenységekben vesznek részt – szögezte le a német keresztényszocialista Monika Hohlmeier, az EP Költségvetési Ellenőrző Bizottságának elnöke.

A német szociáldemokrata Udo Bullmann arra figyelmeztetett, hogy nem szabad boszorkányüldözésbe kezdeni a civil társadalom ellen, hiszen nem csak a nem-kormányzati szervezetek keveredtek korrupció gyanújába. “Fel kell készülnünk rá, hogy mindnyájunkat elszámoltassanak!”, utalt a korrupciós botrányban érintett képviselőtársaira.

A fideszes Hidvéghi Balázs azokat a szerinte kétes nem kormányzati szervezeteket vette tűz alá a felszólalásában, amelyek szerinte „túszul ejtették” az EU-t és politikailag elfogult jelentéseket készítenek, amelyek azután bekerülnek az Európai Unió állásfoglalásaiba.

– Az Európai Bizottság elismeri és támogatja azt a kulcsfontosságú szerepet, amelyet a független civil társadalmi szervezetek játszanak a demokrácia működtetésében. Figyelemmel kísérik a jogállamiságot, az alapvető jogokat és a demokráciát és felhívják a figyelmet az értékeinket fenyegető veszélyekre –  hangsúlyozta Johannes Hahn költségvetési biztos, aki azt is elmondta: a testület gondoskodik róla, hogy az közösségi pénzek ne kerüljenek olyan szervezetekhez, amelyek megsértik az uniós értékeket.

Az olasz kormányfő egyre közeledik ugyan a V4 országaihoz, de nem Magyarországhoz. Ez derült ki az uniós csúcson.