Hétfőn megindult a kitermelés az ígéretes, Sarkad térségi gázmezőn – jelentette be az Energiaügyi Minisztérium (EM). A békés vármegyei Nyékpusztáról elnevezett, nem hagyományos földgázmező megkutatása, mezőfejlesztése és kitermelése az állami MVM részvételével, vegyesvállalati formában valósul meg – teszik hozzá.
A most termelésbe állt első kutat tavaly tavasszal fúrták le. A mezőn hamarosan egy újabb kutat is fúrnak. Bár a szaktárca szerint a felfedezett mezőben a termelési tesztek alapján jelentős mennyiségű gáz érthető el, a hozamvárakozásokat nem pontosítják.
Az MVM egyébként 50-50 százalékos arányban osztozik a kitermelésen az amerikai Horizon General Llc-vel, amely a szintén amerikai – az USA-n kívül csak budapesti elérhetőséget megadó – Aspect Holdings Llc leányvállalata.
Szakértők felhívták a figyelmünket, hogy a „nem hagyományos” gázmező olyan, akár százmilliárdokat is igénylő, repesztéses eljárással hasznosítható, amit Magyarországon még soha nem alkalmaztak sikeresen. A szaktárca eme nehézségeket, illetve azok legyőzésének mikéntjét nem ecsetelte. A rétegrepesztés főképp az USA-ban ismert. Magyarországi alkalmazhatóságát jól példázza a (mostaninál is nagyobb felhajtással beharangozott) Makói-árok „hatalmas” földgázkészleteinek a 2010 előtti években – például a Mol által - elszenvedett kitermelési kudarca.
A nehéz hozzáférhetőséget jól példázza Kovács Zsolt és Fancsik Tamás a Magyar Tudomány 2015/11. számában megjelent tanulmánya, miszerint, bár a Magyarország alatti földgázvagyon a tudományos kutatások szerint akár 3900 milliárd köbméterre is tehető, addig ebből évente 2-2,5 (sőt azóta már csak másfél) milliárd köbméter termelhető ki az ismert eljárásokkal, gazdaságosan.
A hazai fogyasztás most évi 9-10 milliárd köbméter. Az Orbán-kormány júliusban az „energia-veszélyhelyzeti terv” keretében megcélozta az immár csak másfélmilliárd köbméteres hazai gázkitermelés 2 milliárdra emelését. „Tervként” ezt a szaktárca is említi, az útitervet nem pontosítva.
Az EM megemlíti, hogy a távhőben a gáz szerepét egyre inkább átveszi a földhő. Valószínűleg nem emiatt, de a kormányhonlapon közleményüket először egy geotermikus erőmű fotójával látták el. Ezt aztán később lecseréltek egy gázmezőére.