;

egyetemek;Erasmus+ program;

- Tábornok, közkatonák

A közéletre fogékony emberek között aligha van, aki elhinné, hogy a kormány az unió elvárásainak megfelelően alakítja át az alapítványi egyetemek kuratóriumait. Írtunk róla, hogy az Európai Bizottság elzárná az alapítványivá átgründolt egyetemeket az uniós cserediák- és kutatási programoktól, mivel úgy látják, a kormánypolitikusokkal kibélelt kuratóriumú intézmények nem autonómok, és működésük átláthatatlan.

A kormány a beígért retorzió hatására jelezte, hogy ha kell, megszünteti az összeférhetetlenségeket. Navrasics Tibor nyilatkozatából kivehető, hogy a kormány hamarosan visszarendeli a kormánytagokat a kuratóriumokból. Arról viszont szót se ejtettek, hogy mi lesz azzal, aki „csak” kormánymegbízott, kormánytanácsadó, polgármester, volt képviselő, alpolgármester, esetleg olyan cégvezetői posztot tölt be, amire Fidesz-hűsége nélkül sansza se lenne. Orbán Viktor terve nyilván az, hogy megelégszik a kormánytagok visszarendelésével, „oszt jónapot”.

Arra számíthatunk, hogy miután a kuratóriumokból - felsőbb parancsra - kilépnek a Fidesz tábornokai, főtisztjei és tisztjei, helyettük beállnak a párt zászlósai, őrmesterei, közlegényei, obsitosai. Marionettfigurák, akiknek jól jön a kuratóriumi javadalmazás. Az szóba se kerül, amit a lapunknak közelmúltban nyilatkozó, a magyar viszonyok miatt családjával Svédországba települt idegsebész, Büki András gondol a kuratóriumokról, hogy azokat a legnagyobb tudású tanárok irányítsák. A kormány nem akar autonóm egyetemet, a miniszterelnök nem is titkolta, hogy „a kuratóriumba nemzeti szempont alapján tesznek embereket” és „internacionalista-globalista személyek ne lehessenek ott tagok”. Mindegy, hogy a kuratóriumban miniszter ül vagy házmester, az a fontos, hogy az egyetem maradjon a Fideszé. Mindörökké.