Oktatási Hivatal;irodalom;szobor;Nemzeti Alaptanterv;Kölcsey Ferenc;Nyáry Krisztián;

Illusztráció

- Erősen félreérthető Kölcsey-szobor díszeleg a NAT hetedikeseknek szóló irodalom munkafüzetén

Persze rossz az, aki rosszra gondol.

Nyáry Krisztián író hívta fel a figyelmet egy, az Oktatási Hivatal által kiadott, hetedikeseknek szóló irodalom munkafüzetre, amit Ferenczy István Kölcsey Ferencről mintázott szobrával illusztráltak.

Ez így leírva még nem tűnik különösebben érdekesnek, na de nem akármilyen szoborról beszélünk, ugyanis a Kultúra.hu szerint a XIX. századi alkotó elképzelése az volt, hogy mivel Kölcsey Ferenc a legnagyobb költők közé tartozik, a legnagyobbak pedig a klasszicista szemlélet szerint főként ókoriak, így Kölcseynek is antik szerzőként kell megjelennie. Így is lett, a Himnusz szerzőjét tógában, nyaknál húzott tunikával ábrázolta, széke alatt Kronosz bozontos feje látható. A kezében pedig tart egy...

...papirusztekercset.

És akkor most sietve megbotránkozunk, ha valakinek esetleg valami egészen más jutott volna eszébe.

A szoborról azt érdemes még megjegyezni, hogy a szerencsétlen művész olyan kritikát kapott érte, hogy visszavonult szülőfalujába, Rimaszombatra, és vésőt sem vett a kezébe soha többé. Pedig az alkotást eredetileg a Nemzeti Múzeum kertjébe szánták, ennek ellenére soha nem állították ki köztéren. A Kultúra.hu magyarázata szerint azért, mert a klasszicista stílus ekkor már letűnőben volt, a romantika lázában égő mainstream pedig nem díjazta ezt az ábrázolást. Persze lehet, profánabb magyarázat is van. Ki tudja.

A mű mindenesetre napjainkban a Nemzeti Galériában megtekinthető.

Mészáros Lőrinc megsegítésére hamarosan gyűjtés indulhat a festő szerint.