A tudományos-technikai fejlődés nap mint nap újabb és újabb vívmányokkal könnyíti meg az ember életét. Közhely. De vajon igaz-e?
Tönkrement a néhány éve vett karórám, elővettem hát a fiókból nagyjából ötvenéves párját. Örömmel és teljes megelégedéssel hordom hónapok óta. Néhány napja rácsodálkozott egy ismerős: „… de hiszen ezt minden nap fel kell húzni!” És tényleg. Viszont nem kell bele elemet vennem, ami egyéni szinten csak nagyjából ezerforintnyi megtakarítás, de ha holnaptól mindenki letenné a kvarcóráját, bizony évi több százmillió kis gombakkumulátorra máris nem lenne szükség.
A példák sora vég nélkül folytatható. Kényelmesebb egy gombnyomással le-felengedni az autó ablakát, mint a hagyományos kurblival tekergetni, a külső tükröket egy másik gombbal állítgatni, mint kézzel. És ha már autó: kényelmesebb távirányítóval nyitni a garázskaput, mint kulccsal-kilinccsel. És ha már távirányító: a fotelben ülve akarjuk kapcsolgatni a tévét, rádiót, hifit, a klímát, a lámpákat és csillárokat, sőt már a függönyt vagy a redőnyt is kis villanymotorokkal huzigáljuk. És akkor csak a leghétköznapibb példákból szemelgettünk.
A technikai vívmányok nemcsak felesleges termékekkel árasztják el a világot, nagy mértékben hozzájárulva ezzel egyfelől a nyersanyagok és energiahordozók pazarlásához, másfelől a nyomukban keletkező hulladéközönhöz, hanem képességeinket is rombolják. Már vagy húsz évvel ezelőtt sem akartam hinni a szememnek, amikor egy kis boltban az eladónő úgy számolta ki a tíz csokiszelet árát, hogy zsebszámológépén szorzott tízzel… De az sem sokkal jobb, amikor egy végzős egyetemista azzal magyarázza a diplomamunkájában hemzsegő helyesírási hibákat, hogy „nem jelzett a Word”.
Vannak, akik abban reménykednek, hogy a tudományos fejlődés újabb eredményei, például a nem túl távoli jövőben széleskörűen elterjedő mesterséges intelligencia megváltást hoz az emberiségnek. Sokkal kevesebbet kell dolgozni, és a felszabaduló időt tanulásra, művelődésre, szociális kapcsolatok építésére-ápolására, sportra és más hasznos dolgokra fogják fordítani az emberek. Bizonyára lesznek ilyenek is néhányan, de tartok tőle, hogy a tömegek még mélyebbre süppednek a valóságshow-k és akcióhorrorok, bulvárhírek és pornószájtok, az alkoholok és drogok könnyed kényelmébe.
Ideje lenne felállni a fotelből.