Az első élelmiszerárstop egy éve, 2022. február 1-jén lépett életbe. Az ágazat meghatározó szereplői szerint a felborult európai uniós piaci környezetben az ársapkák kivezetése segítené a hazai agrárium, élelmiszeripar versenyképességének megőrzését, stabilizálva hazánk élelmiszer-önellátását. Ez a termelők, az élelmiszer-feldolgozók és a kereskedők közös érdeke - kezdődik az a közlemény, amelyet többek között a termelői, feldolgozói szervezetek, valamint a kiskereskedelem képviselői jegyeznek.
Mint írják, a mostani felborult egyensúlyú uniós piacon nagyon jelentős, hogy a hazai beszállítók továbbra is megőrizhessék pozícióikat és versenyképességüket. Megjegyzik, hogy az ársapka nem piaci, hanem szociális intézkedés. Egyúttal sajnálattal veszik tudomásul, hogy több szegmensben erősödik az import, ráadásul gyengült a kereskedők és a hazai beszállítók közt korábban kiépült bizalmi viszony.
„Eljött az idő, hogy megtervezzük az árstopok kivezetését”Ugyan elismerik, hogy az árstop jelentős árengedményt jelentett a családoknak, azonban az intézkedés jelentős veszteségeket okoz a kereskedőnek. Mindez jelenleg már az egész ágazatba begyűrűzik. Az ársapka kivezetésével megszűnnének a kedvezőtlen hatásokat kiváltó piactorzító folyamatok, amelyek megszűnése kedvező lehet a fogyasztók számára is - jegyzik meg.
Az agrárkamara szerint is ki kellene vezetni az árstopotA szakmai szervezetek azt hangoztatják, minden magyar vásárlónak az az érdeke, hogy ne növekedjen tovább az importkitettség, mivel ez veszélyezteti a hazai élelmiszer-önellátottságot. Noha a hatósági ár rövid távon kedvezőek a vásárlóknak, hosszabb távon azonban áruhiányt okoz, torzítja a piacot, valamint veszélyezteti a belföldi termékpályák fenntartható és kiszámítható működését.
A magyar agrárium, élelmiszeripar, illetve -kereskedelem szempontjából indokolt az árstop megszüntetése. Kivezetése esetén a kereskedők együtt fognak dolgozni a hazai beszállítóikkal azon, hogy a vásárlók összességében kedvezőbb árú és a fogyasztói igényeknek megfelelő mennyiségű magyar termékhez jussanak
- zárul a közös közlemény.
Ezt többi között aláírta a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara, a Magyar Nemzeti Kereskedelmi Szövetség, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége vagy éppen az ÁFEOSZ-COOP Szövetség is.
Parragh: újra kell gondolni az ársapkák fenntartását