Egykoron - a szocialista kormányok idején - Orbán Viktor a Fidesz elnökeként pénzügyi katasztrófának tekintette, ha a hitelminősítők alacsonyabb osztályba sorolták Magyarországot.
Ennek ellenére sem akkor, sem most a Fitch, majd a Standard & Poor's (S&P) kedvezőtlen véleménye nem vetített ilyen sötét következményeket előre, ám figyelmeztető jel lehet az ötödik Orbán-kormány számára, hogy már csak egy hajszál választ el bennünket a befektetésre nem ajánlott kategóriától.
Bár a recesszió szele járja be a világot, gazdaságunk meg is úszhatja, hogy az évesített GDP a negatív tartományba kerüljön. A technikai recesszió viszont már meg is érkezett, hiszen két egymást követő negyedévben a gazdaság bővülése alulmúlta a megelőző év azonos időszakáét. Óvatosságra intheti a kormányt, hogy az S&P elég széles körben javasol korrekciókat, szót ejtenek a magas inflációról, s továbbra is veszélyesnek tartják Magyarország energiafüggőségét. Viszont a kormányzati propaganda még a szikár hitelminősítői magyarázatba is belepiszkált, s hozzáragasztotta az inflációhoz a „szankciós” jelzőt, pedig ez az S&P-nél ilyesmi nem szerepel. A hitelminősítő jelentése közben hajlott arra, hogy az uniós támogatások visszatartása nem okoz finanszírozási zavart az országnak, legfeljebb késlelteti az eredeti célok megvalósítását. Időközben azonban a következetlen gazdaságpolitika miatt már ezt tekintik a legfőbb veszélyforrásnak. Miközben a kormány - és a jegybank - szavakban küzd az infláció ellen, aközben 700 milliárd forint hitelt kiszór a gazdaságba, az inflációt bevallottan gerjesztve. Korántsem bizalomgerjesztő, hogy míg Nagy Márton is 25 százalékot meghaladó fogyasztói árindex növekedésre számít januárban, eközben a felminősítésért való küzdelmet tűzi ki a zászlajára. A gazdaságfejlesztési miniszter dacol az S&P figyelmeztetésével: „További leminősítés jöhet, ha az EU jelentősen csökkenti a Magyarországnak járó forrásokat, illetve az energiaszállítás bizonytalanná válik.”
A lecke fel van adva!