A többgenerációs házak kibővített rezsicsökkentési lehetőségei kapcsán a hatékonyabb tájékoztatást és a visszamenőleges érvényesíthetőséget kéri számon Lantos Csaba energiaügyi miniszternek címzett írásbeli kérdésében Tóth Bertalan MSZP-frakcióvezető.
Az ellenzéki politikus üdvözli, hogy a kormány az augusztustól érvényesített rezsiemelés után nem sokkal, szeptemberben igyekezett orvosolni azt a – honatya által is többször felpanaszolt – helyzetet, hogy az egy gázmérőről vételező, de több generáció által, elkülönülten lakott házak esetében a családok között arányosan eloszlik a rezsikedvezmény, méltánytalanul hátrányos helyzetbe sodorva az ott élőket. Az engedélyezések során ugyanakkor kiderült: azoknál az ingatlanoknál, ahol a – közös közlekedőből nyíló, lényegében önálló „lakások” - egy bejárati ajtón keresztül közelíthetők meg, a szabályozás nem egyértelmű. Ezek után a Miniszterelnökség és a belügyi tárca az Építésügyi és Fejlesztési Minisztérium állásfoglalására mutogatva „Gyakran Ismételt Kérdések” (GYIK) formájában olyan véleményt tett közzé, ami alapján a jegyzők az ilyen ingatlanok tulajdonosainak kérelmeit elutasították.
Az „apró” hiba nem lényegtelen: becslések szerint a kérelmezők körülbelül 15 százaléka emiatt nem kapta meg az engedélyt a családonként számolt gázárkedvezményre. Miután Tóth Bertalan ezt is felhánytorgatta, a kormány – bár a frakcióvezetőnek kedvezőtlen választ küldtek – egy december 28-i rendeletben a csak egy bejárat ajtóval rendelkező többgenerációs lakásokra is kiterjesztette a rezsikedvezményt. A frakcióvezető szerint ugyanakkor ezt a változtatást a kormány olyannyira nem verte nagydobra, hogy még az elutasított ingatlantulajdonosok sem tudnak a lehetőségről. De ha az engedélyezés immár gördülékenyen menne, engedélyt legkorábban akkor is már csak februártól, vagyis a fűtési szezon végétől kapnának az érintettek. Így a képviselő a kedvezmény visszamenőleges érvényesíthetőségét is követeli.
Steiner Attila államtitkár válaszában kizárólag a tárgyhoz szorosan nem kötődő propagandafordulatokat sorol, majd hozzáteszi: a lakossági energiaszolgáltatást érintő változásokról az érintettek az MVM honlapján találnak naprakész tájékoztatást. A többgenerációs házak lakóinak vázolt gondjára ugyanakkor a „GYIK” oldalon sem leltünk konkrét tájékoztatást.