;

Sándor-palota;Ilham Alijev;Novák Katalin;

- Magyarországra jött, az azeri elnököt fogadta Orbán Viktor és Novák Katalin is

Energetikai együttműködésekről esett szó.

Novák Katalin köztársasági elnök a Sándor-palotában hivatalos látogatás keretében fogadta Ilham Aliyevet, Azerbajdzsán köztársasági elnökét - közölte a Sándor-palota hétfőn az MTI-vel.

Novák Katalin a tárgyaláson kifejtette, az orosz-ukrán háború okozta gazdasági és energetikai válság során felértékelődnek az olyan stratégiai partnerek, mint Azerbajdzsán, mellyel kiválóak a kétoldalú kapcsolataink.

Ilham Aliyev elnök méltatta a magyar-azeri kapcsolatokat és reményét fejezte ki, hogy a jövőben szorosabbá válhatnak a két ország közötti energetikai együttműködések. Az azeri államfő hivatalos látogatásra invitálta Novák Katalint.

Ilham Aliyev Novák Katalin mellett tárgyalt Orbán Viktorral is a Karmelita kolostorban. A miniszterelnök és az azeri elnök feltűnően jó viszonyt ápol a többnyire csak diktátorként aposztrofált azeri elnökkel, akinek az országában a karhatalom rutinszerűen üldözi és megfélemlíti az ellenzéki politikusokat és a független újságírókat, korlátozza a gyülekezési szabadságot, az üzleti élet minden területét átható állami korrupcióban pedig az elnök családjáig érnek a szálak. Ugyanúgy, mint ével óta mindig, a Freedom House 2022-es jelentésében szerint Azerbajdzsán újra „nem szabad” minősítést kapott.

A magyar miniszterelnök és az azeri elnök Ramil Safarov 2013-as átadása óta van feltűnően jó viszonyban egymással. Állítólag személyesen Aliyev volt az, aki a magyar fél kezdeti húzódozása után rávette Orbánt az azeri gyilkos őrnagy átadására, aki 2004-ben egy budapesti NATO-tanfolyamon baltával brutálisan meggyilkolta – álmában majdnem lefejezte – az egyik örmény tiszttársát, Gurgen Margarjant. Átadása után Azerbajdzsánban azonnal nemzeti hősnek kiáltották ki, előléptették és életjáradékot kapott. Bár Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter korábban azzal védekezett, hogy az átadáskor minden a nemzetközi jognak megfelelően történt, és nem lehetett előre látni, hogy Safarovot szabadon engedik, a történelmi tapasztalatok ezt enyhén szólva cáfolják. Ráadásul az átadás azt is megkérdőjelezi, mennyire őszinte az Orbán-kormány kiállása a keresztények védelmében.

Safarov átadása előtt és után egyébként több mint hétmillió dollár érkezett egy MKB-s számlára, minden valószínűség szerint az Azeri Pénzmosoda művésznéven néven ismert nagyszabású pénzügyi machináció keretében.

Göd, Debrecen, Nyíregyháza, Vác, Gödöllő, Fót, Szigetszentmiklós, Bátonyterenye, Nyergesújfalu Sóskút, Biatorbágy, Salgótarján, Tatabánya, Monor, Jászberény, Miskolc, Pécel, Győr, Iváncsa, Győrszentiván – egy, az interneten fellelhető virtuális térkép szerint ezek azok a települések, ahol az eddigi bejelentések szerint akkumulátorgyár vagy ahhoz kapcsoló alkatrészgyártó üzem létesülhet, illetve már létesült Magyarországon.