A nukleáris elrettentő erő jelentőségéről, Észak-Koreáról, valamint Ukrajna katonai támogatásáról beszélt hétfőn Jens Stoltenberg NATO-főtitkár Szöulban. Dél-koreai látogatásának második napján a politikus a többi között kitért arra, hogy nukleáris elrettentő erőre mindaddig szükséges lesz, míg autoriter államok nukleáris fegyvereket birtokolnak és fejlesztenek.
Leszögezte: a NATO-tagországok a nukleáris elrettentés erejével képesek védelmet nyújtani azon szövetségeseiknek, akik nem rendelkeznek nukleáris fegyverekkel, példaként pedig Dél-Koreát hozta fel, amelyet az Egyesült Államok nukleáris hadereje véd. – Mindezt azért tesszük, hogy elejét vegyünk a nukleáris fegyverek terjedésének - tette hozzá a Koreai-félsziget geopolitikai helyzetét vizsgáló, szöuli székhelyű Csej kutatóintézet rendezvényén tett felszólalásában. Hangsúlyozta,
a világ veszélyesebb hely lenne, ha egyes NATO-tagországok, köztük Franciaország és az Egyesült Államok megszabadulna saját nukleáris arzenáljától a Kínából, Észak-Koreából és Oroszországból érkező fenyegetés közepette.
Jens Stoltenberg egyúttal sürgette Dél-Koreát, növelje az Ukrajnának szánt katonai támogatás mértékét. Jóllehet kiemelte, hogy a kérdésben a végső döntés a szöuli kormányt illeti, emlékeztetett arra, hogy több ország, mely korábban szigorúan ellenezte a fegyverexportot, megváltoztatta álláspontját Oroszország Ukrajna ellen indított háborúja nyomán. – Ha nem akarjuk, hogy az önkény és a zsarnokság arasson győzelmet, akkor (az ukránoknak) szükségük van fegyverre, ez az igazság – jelentette ki a főtitkár. Jens Stoltenberg felhívta a figyelmet, rendkívül fontos, hogy Oroszország ne nyerje meg ezt a háborút, egy orosz győzelem ugyanis azt az üzenetet közvetítené más országoknak, például Kínának, hogy erővel is elvehetik azt, amire igényt tartanak.
Ursula von der Leyen egyértelművé tette, hogy az EU nem térhet vissza az orosz energiafüggőséghezA világviszonylatban is jelentős fegyverexportőr Dél-Korea nemrég több száz harckocsi szállításáról állapodott meg több európai országgal, köztük a NATO-tag Lengyelországgal is. Mindazonáltal a távol-keleti ország törvényei tiltják a fegyvereladást háborúban álló országokban, így Dél-Korea mostanáig humanitárius segítséggel, valamint halált nem okozó felszereléssel támogatta Ukrajnát.
Jens Stoltenberg hétfőn is kitért azon washingtoni értesülésekre, amelyek szerint Észak-Korea fegyverekkel támogatja az orosz felet, és figyelmeztetett arra, hogy Oroszország vélhetően új offenzívára készül. A NATO-főtitkár a tervek szerint Szöulból Tokióba repül, ahol találkozik Kisida Fumio japán kormányfővel is.